Pocztówka - Obecny władca Jordanii |
Po pierwszej wojnie światowej nastąpił poddział ziem wchodzących w skład imperium osmańskiego w prowincjach syryjskich. Tereny przebiegające na wschód od rzeki Jordan, nazywane Transjordanią wydzielono spod osadnictwo żydowskiego i przekazano pod nadzór monarchii brytyjskiej. Po II wojnie światowej Transjordania formalnie uzyskała od Wielkiej Brytanii pełną niezależność i ogłosiła niepodległość jako Królestwo Transjordanii. Dwa lata później w reakcji na utworzenie Izraela wojska jordańskie zaatakowały nowo powstałe państwo i zajęły Zachodni Brzeg Jordanu oraz Stare Miasto w Jerozolimie. W 1950 ogłoszono utworzenie Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego, do którego włączono nowo zdobyte ziemie palestyńskie, czego nie uznały inne państwa arabskie. Palestyńczycy w chwili ogłoszenia utworzenia królestwa stanowili aż 2/3 całej ludności Jordanii.
Wojna sześciodniowa w 1967 roku zakończyła się całkowitą klęską Arabów, a Zachodni Brzeg został opanowany przez Izrael. Z zajętych terenów uciekło do Jordanii kolejne kilkaset tysięcy Palestyńczyków. Z czasem uchodźcy stali się poważnym problemem władz, gdyż stanowili aż 60% społeczeństwa i z terytorium Jordanii dokonywali regularnych ataków na Izrael, co skutkowało odwetem Żydów. Konflikt nasilał się co doprowadziło do wybuchu wojny domowej, a także zaostrzenia stosunków z państwami arabskimi. M.in. w 1971 roku w Kairze został zamordowany prezydent Jordanii. Z czasem konflikty te zażegnano.
W 1994 roku Jordania podpisała traktat pokojowy z Izraelem i nawiązała z tym krajem stosunki dyplomatyczne, co oznaczało uznanie Izraela przez Jordanię.
Głową państwa jest obecnie król Abdullah, najstarszy syn zmarłego w 1999 roku króla Husajna.
Przekraczanie granicy izraelsko Jordańskiej zajęło nam ok 2 godzin. Po drodze kilka posterunków, kontrola dokumentów, skanowanie bagaży, przesiadka do innego autobusu.
Ale ruszamy do Petry, miejsca, które najbardziej mnie pociąga na trasie tej wycieczki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz