Oprócz samego jeziora atrakcjami turystycznymi tego regionu są liczne miejsca związane z działalnością Chrystusa /m.in. Kafarnaum, Mała Tabgha, Góra Błogosławieństw, Yardenit/ i święte miejsce judaizmu-Tyberiada.
Kafarnaum leży na północnym wybrzeżu Morza Galilejskiego. Miejscowość kilkakrotnie pojawia się na kartach Nowego Testamentu, jest związana z osobą Jezusa Chrystusa i jego ziemską działalnością, który osiedlił się tutaj po opuszczeniu Nazaretu. Nauczał w synagodze, uzdrawiał i dokonał tu wielu cudów.
Historia Kafarnaum sięga II wieku p.n.e , był tu punkt graniczny i komora celna na głównym szlaku handlowym Bliskiego Wschodu. Zachowały się ruiny synagogi z II wieku /inne źródła podają IV, V wiek/. A w miejscu ośmiobocznej bazyliki z V wieku postawionej w miejscu domu św. Piotra obecnie znajduje się nowoczesny kościół w kształcie łodzi, noszący także nazwę Domu św. Piotra.
Dom św. Piotra |
Pozostałości synagogi |
W starożytności częścią Kafarnaum była pobliska Mała Tabgha. Stoi w niej kilka kościołów upamiętniających działalność Chrystusa. Jednym z nich jest Kościół Prymatu św. Piotra z początku XX wieku upamiętniający miejsce, gdzie wg tradycji zmartwychwstały Jezus ukazał się po raz trzeci apostołom. Skała, na której stoi kościół to jedno z dwóch w Galilei miejsc noszących nazwę Mensa Christi - stołu, przy którym po zmartwychwstaniu Jezus jadł posiłek ze swymi uczniami. Kościół jest położony w pięknym miejscu, tuż nad brzegiem Jeziora Genezaret.
Najsłynniejszym miejscem w okolicy jest wznosząca się również nad taflą jeziora Góra Błogosławieństw, które tradycja chrześcijańska wiąże z nauczaniem Jezusa i wygłoszeniem przez Niego Kazania na górze.
Na jej szczycie, w latach 30tych XX wieku powstał klasztor Franciszkanek. Charakterystyczny, ośmiokątny kościół stoi w otoczeniu pięknego ogrodu. W 2000 roku papież Jan Paweł II odprawił tu kazanie dla ponad 100 tys miejscowych chrześcijan.
'Pozdrawiam was patrząc na jezioro Genezaret, to miejsce przypomina nam wezwanie i misję apostołów i które dla mnie, następcy Piotra, przywołuje na myśl powołanie do miłości dla trzody, którą Pan powierzył rybakowi z Galilei'
Dzień pełen wrażeń zakończył rejs po Jeziorze Galilejskim. Stateczkiem popłynęliśmy na nocleg do Tyberiady, ale nie obyło się bez niespodzianki - wciągnięcie polskiej flagi na maszt przy akompaniamencie hymnu.
Podejrzewam, że kapitan na taśmie miał zgromadzone wszystkie hymny świata, a pod pokładem odpowiednie flagi, które wciągał na maszt w zależności od narodowości turystów, których przewoził.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz