Ruiny starożytnego miasta leżą na obrzeżach współczesnego Agrigento, w Dolinie Świątyń, która wcale nie jest doliną. Dolina Świątyń to park archeologiczny w którym możemy zobaczyć większe lub mniejsze pozostałości świątyń stawianych starożytnym bogom w podzięce za dobrobyt i zwycięstwa. Pochodzą z VI i V wieku p.n.e.
Świątynia Hery
Najlepiej zachowana ze wszystkich świątyń, świątynia Concordii /Zgody/. Jej nazwa wzięła się z inskrypcji znalezionej wśród ruin. Ocalała dzięki temu, że tutejszy biskup, zamiast wznosić nowy kościół w VI w., przebudował ową świątynię. Pierwotny wygląd przywrócono budowli w XVIII w.
A przed świątynią - rzeźba 'Ikar upadły', dzieło jednego z najbardziej uznanych ale też i kontrowersyjnego polskiego artysty, Igora Mitoraja. Pozostawiona po plenerowej wystawie jego rzeźb, jaka tu miała miejsce w 2011 r.
Pozostałość po świątyni Heraklesa, prawdopodobnie najstarsze znalezisko w dolinie.
Największą ze świątyń była świątynia Zeusa Olimpijskiego. Jej wymiary to ok. 110 x 53 metry. W żłobieniach kolumn mógł się pomieścić człowiek. Zewnętrzne ściany były wsparte przez posągi 38 olbrzymów. Świątynia ostatecznie runęła na początku XV w., a z budulca po świątyni wzniesiono pobliską miejscowość. Dzisiaj oglądamy tylko jej ruiny, . Pośród fragmentów skalnych bloków leżą kamienne postacie olbrzymów.
Posąg ogrodzony liną, to tzw. Gigante - kopia, bo oryginał znajduje się w muzeum. Poniżej oryginalne fragmenty innego z olbrzymów, jakkolwiek nieco mniejszego.
I jeszcze kolejna świątynia - Kastora i Polluksa.
Piękne zdjęcia, chociaż to są ruiny, ale przypominają nam o przeszłości
OdpowiedzUsuńi chyba nietrwałości wszystkiego na tym świecie...
piękne zdjęcia, dziękuję że piszesz, choć tak spełnię marzenia
OdpowiedzUsuńCieszę się Aniu, że zaglądasz, czytasz i ...chwalisz. To miłe. Pozdrawiam i zapraszam :)
UsuńPiękne zdjęcia i świetny reportaż ; )
OdpowiedzUsuń