14 lutego 2011

Parki narodowe

Na terenie USA leży najstarszy park narodowy świata. To park Yellowstone. Został utworzony w 1872 r., w czasach gdy mit podboju Zachodu był dla społeczeństwa amerykańskiego nadal świeży i aktualny. Powstanie Parku Narodowego Yellowstone było kamieniem milowym w historii ruchu ochrony przyrody. Obecnie system Parków Narodowych USA obejmuje 388 obszarów chronionych, ale tylko 58 z nich zakwalifikowano jako parki narodowe. Inne, takie jak: rezerwaty  narodowe, pomniki przyrody i kultury, miejsca historyczne i pamięci narodowej, obszary rekreacyjne także potocznie nazywa się parkami. Wszystkie razem odwiedza rocznie ok. 400 mln. turystów.
W parkach narodowych na zachodzie Stanów dominują rozległe obszary pierwotnej przyrody. Krajobrazy mają tutaj wręcz mityczny wymiar. Góry Skaliste, Wielki Kanion, Dolina Śmierci, Yellowstone, Yosemite - stały się symbolami amerykańskiego Zachodu.
Te cuda  przyrody wybieram się właśnie zobaczyć. Oczywiście w trakcie krótkiego, kilkunastodniowego pobytu nie da się wszystkiego zwiedzić. Ale niektóre z nich, te najbardziej symboliczne mam nadzieję zobaczyć.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz