29 września 2013

Nowy Jork - Statua Wolności

Naszą 'objazdówkę' zaczynamy w Nowym Jorku, mieście zwanym 'Wielkim Jabłkiem'.
To największe miasto Stanów Zjednoczonych, liczy ponad 8 mln ludności, i jedno z najludniejszych w świecie. Założone w XVII w. przez holenderskich kolonistów jako Nowy Amsterdam. Dziś zróżnicowane kulturowo i językowo, na jego terenie mówi się w ponad 80 językach.
Emigrantów przybywających przybywających do Nowego Jorku - a w latach 1892-1954 było ich ponad 12 mln - po przepłynięciu Atlantyku witał 50-metrowy miedziany, pokryty zieloną patyną posąg kobiety z pochodnią wolności w dłoni. Współcześni potomkowie tech emigrantów stanowią  prawie połowę obecnej ludności Stanów Zjednoczonych.


My przylecieliśmy  na lotnisko JFK. Statuę Wolności zobaczyliśmy dopiero następnego, podczas rejsu stateczkiem na wyspę  Liberty Island.


To najbardziej charakterystyczny symbol Nowego Jorku, a może i całych Stanów Zjednoczonych.

Posąg uosabiający wolność i niepodległość jest prezentem od Francji, z okazji setnej rocznicy podpisania deklaracji niepodległości. Statua Wolności, została zbudowana w Paryżu, a do Nowego Jorku przetransportowano ją statkiem. Posąg montowano bezpośrednio na portowej wyspie, należącej do miasta. Powstała z datków  Francuzów a jej głównym architektem był Frederic  Bartholdi. Projekt stalowej konstrukcji statuy wykonał Gustaw Eiffel - ten od wieży w Paryżu. Wysokość Statuy Wolności liczona od podstawy posągu do wierzchołka trzymanej przez postać pochodni, wynosi 46,5 metra, zaś od ziemi do najwyższego punktu jest aż 93 metry. 
Statua Wolności wyłania się z zerwanych łańcuchów. W lewej ręce dzierży tablicę z napisem: 4 lipca 1776 r. Dzień Niepodległości Ameryki, zaś w drugiej trzyma  pochodnię. Na cokole wyryto cytat " Dajcież mi waszych zmęczonych, waszych biedaków, wasze zgromadzone tłumy tęskniące, by odetchnąć wolnością" - z wiersza Emmy Lazarus, amerykańskiej poetki.
We wnętrzu konstrukcji umiejscowiono kręcone schody prowadzące na szczyt, można także zwiedzić muzeum znajdujące się wewnątrz cokołu i poznać historię  posągu.

Na wycieczkę odpływamy ze starego portu, South Street Seaport, który do niedawna był jeszcze targiem rybnym. Przy nabrzeżu cumują liczne zabytkowe  statki, które można zwiedzać.


Trasa wiedzie pod mostem Brooklyńskim, jednym z XIX-wiecznych cudów techniki. To pierwszy na świecie stalowy most wiszący, liczący prawie 2 km, a dokładnie 1830m, długości.Płynąc na Liberty Island podziwiamy piękne wieżowce Manhattanu - o tym w następnym  poście.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz