5 grudnia 2013

Boston


Biblioteka Publiczna w Bostonie
Boston - to jedno z najstarszych, prawa miejskie zyskało 1630 r., miast Ameryki.
Wiodący ośrodek naukowy i gospodarczy, głównie w dziedzinie finansów, zaawansowanych technologii i szkolnictwa wyższego.
Nierozerwalnie związane z morzem od początku swego istnienia. Jego historia sięga XV w., gdy to rybacy hiszpańscy i portugalscy szukali w tych okolicach schronienia przed sztormem. Jednak pierwsza stała wioska na tych terenach została założona w1623 r. przez Anglika Roberta Gorgesa, który w imieniu Korony Brytyjskiej stał się zwierzchnikiem dziesięciomilowego pasa wybrzeża.

Istnieje wiele określeń związanych z nazwą miasta nawiązujących do faktów historycznych i roli Bostonu w uzyskaniu niepodległości przez Stany Zjednoczone.

Masakra bostońska – zamieszki, do których doszło w marcu 1770 r. Wydarzenia te przyczyniły się do wybuchu rewolucji amerykańskiej. Bostończycy sprzeciwiający się brytyjskim rządom zebrali się pod budynkiem Giełdy Królewskiej , w którym mieścił się także urząd celny. Protestowali przeciwko nowym cłom oraz obecności w mieście silnego kontyngentu brytyjskich żołnierzy. W zamieszkach zginęło 5 osób
Incydent ten nie zasługiwał zapewne na określenie 'masakra' , lecz został tak nazwany przez antybrytyjską propagandę i przyczynił się do wzmocnienia nastrojów antybrytyjskich.

Herbatka bostońska - żartobliwe określenie początku wojny o uniezależnienie Stanów Zjednoczonych Ameryki od Anglii; zatopienie transportu 342 skrzyń herbaty w porcie bostońskim (1773) przez przebranych za Indian Amerykanów, protestujących w ten sposób przeciw wysokim cłom nałożonym przez parlament brytyjski na import herbaty do kolonii. Od tego czasu tradycyjna angielska herbatka jest w Stanach mało popularna.

Boston to centrum nauki i postępu w USA. To ogromny ośrodek uniwersytecki, gdzie studiuje ćwierć miliona studentów.
Tutaj w roku 1636, a więc wkrótce po założeniu miasta, powstała pierwsza uczelnia Stanów Zjednoczonych - Uniwersytet Harvarda. Nazwę otrzymał od nazwiska duchownego, Johna Harvarda, który był pierwszym darczyńcą uczelni, wówczas będącej college'em. Harvard łożył na utrzymanie szkoły, od momentu jej powstania do swojej śmierci. W testamencie zapisał jej swoją bibliotekę i połowę majątku.
Do licznych, słynnych absolwentów Uniwersytetu należał m.in. prezydent USA Teodor Roosevelt.
 
Inna słynna uczelnia to Massachusetts Institute of Technology, czyli MIT, założona w 1861 r.
Prawie corocznie, w wielu sondażach i statystykach uznawany za najlepszą uczelnię techniczną świata. Historie odkryć i wynalazków, jakie tu powstały lub zostały opatentowane przez naukowców, studentów i absolwentów MIT, to praktycznie historia rozwoju Ameryki Północnej, a często i świata. Od zupy pomidorowej Campbella, bankowej karty kredytowej, poprzez sieć komputerową Ethernet, FAX, GPS, elektroniczny arkusz kalkulacyjny, aparaty Polaroid, sztuczną skórę do celów medycznych, aż po internet.


Boston słynie także z maratonu odbywającego się od ponad stu lat na jego ulicach i sąsiadujących z nim miejscowości. Jest to najstarszy /od 1897 r./ corocznie organizowany bieg tego typu na świecie, jak również uważany za najbardziej prestiżowy maraton w Stanach. Odbywa się zawsze w trzeci poniedziałek kwietnia, w święto Patriots' Day.
Niestety w tym roku, w czasie trwania maratonu w Bostonie doszło do tragicznego zamachu. Wskutek podłożenia bomb na trasie maratonu zginęły 3 osoby a 264 zostały ranne.


Zabytkowy Kościół Trójcy Świętej – Trinity Church, wspaniale odbijający się w postawionej obok nowoczesnej, lustrzanej zabudowie.
Świątynia ta uznawana jest za jeden z dziesięciu najwspanialszych kościołów Ameryki. Zbudowana została w 1877 roku w stylu neoromańskim.
 
                                                                                                


Przykład nowoczesnej zabudowy.
Aż w głowie się kręci.


Jak w wielu miastach, i tu w Bostonie jednym z punktów programu wycieczki był rejs stateczkiem, ty razem po zatoce Massachusetts, nad którą leży miasto. Dzięki  temu mogliśmy  podziwiać panoramę miasta i zabytkowe statki stojące przy nabrzeżu.


 
Fregata żaglowa USS Constitution – pierwszy z okrętów zbudowanych pod koniec XVIIw. dla nowo powstałej US Navy.


2 komentarze:

 1. Wszystko tam takie monumentalne. Chciałabym zobaczyć kiedyś ten fragment świata na własne oczy :) Jednak na "dłuższą metę" wydaje mi się, że jednak takie otoczenie może być przytłaczające swoim ogromem, tłumem ludzi etc.

  Pozdrawiam serdecznie
  Magda

  OdpowiedzUsuń
 2. Do wszystkiego można się przyzwyczaić. Ale taka zabudowa dominuje w centrach dużych miast. Przedmieścia, czy mniejsze miasta to niskie, często parterowe domy.
  Dziękuję za odwiedziny i komentarz.

  OdpowiedzUsuń