5 października 2014

Dobrzyca

Dobrzyca to niewielka miejscowość, a właściwie wieś w woj. zachodniopomorskim, położona mniej więcej w połowie odległości między Koszalinem a Kołobrzegiem.
Znana głównie ze znajdujących się tutaj Ogrodów Tematycznych Hortulus, udostępnianych zwiedzającym od wczesnej wiosny do zimy.

Ogrody Hortulus to ok. 30 różnych ogrodów o różnej tematyce. Wśród nich są te ściśle związane z rodzajem środowiska, np. ogród skalny czy leśny, jak i te związane z kulturą narodową - ogród japoński, czy francuski. Ogrody w których rośliny dobrano pod względem kolorystycznym, czy też ogrody pobudzające nasze zmysły;  wzrok - barwą, światłem i cieniem ; słuch - szumem czy szelestem traw i liści ; węch - zapachem kwiatów i ziół.
Kompozycje roślinne uzupełniają wkomponowane elementy małej architektury, mostki, ławeczki, altanki, oczka wodne.
Panujący tam łagodny klimat sprzyja uprawie roślin egzotycznych, rzadkich w Polsce.Myślę, że ogród najpiękniej wygląda wiosną lub wczesnym latem. Jednak każda pora ma swój urok, jedne rośliny przekwitają pojawiają się nowe.  Jeżeli będziecie w sezonie w tych okolicach i pogoda nie dopisze, albo znudzi się leżenie na plaży, to zachęcam do zajrzenia do Dobrzycy zwłaszcza, że w Ogrodach szykowane są nowe atrakcje  - wieża widokowa, labirynt.

4 komentarze: