23 maja 2012

Co my wiemy o Chinach

To wiedza dość powierzchowna. Chiny dla większości z nas stanowią ogromną zagadkę, a przez to przyciągają coraz większą uwagę.  Przez stulecia cieszyły się opinią tajemniczego państwa leżącego gdzieś na krańcach świata.
Jest to jednak kraj o niezwykle bogatej historii i kulturze. To tam powstało wiele przełomowych wynalazków jak porcelana, jedwab, papier czy proch. Obecne zainteresowanie Chinami pozwoliło nam oswoić się z takimi pojęciami jak np. feng shui, medycyna chińska czy chińska kuchnia. 
Chiny są trzecim pod względem obszaru państwem świata - po Rosji i Kanadzie. Zachodnią część kraju zajmują potężne góry. Tam leżą Himalaje i najwyższy szczyt świata Mount Everest. Im dalej na wschód tym tereny mniej górzyste. Dominują też potężne wyżyny i nieprzebyte pustynie, jak pustynia Gobi.
Przeważająca część ludności mieszka na wschodzie kraju. A pod względem ludności Chiny zajmują pierwsze miejsce w świecie. Chińczyków jest ok. 1,4 mld co stanowi ponad 20% ludności świata. I to pomimo tego, że przyrost naturalny w ostatnich 50 latach  zmniejszył się z 2,2% do 0,58% rocznie - jako efekt prowadzonej  tzw. polityki jednego dziecka.
Dzisiejsze Chiny to jeden z najszybciej rozwijających się krajów świata. Zaskakują dynamiką rozwoju gospodarczego oraz zakrojonymi na szeroka skalę przedsięwzięciami budowlanymi i inżynieryjnymi. Ale nie zawsze tak było. Ten wielki skok naprzód  rozpoczął się w latach 80-tych ub. wieku, po śmierci Mao, wieloletniego komunistycznego przywódcy Chin.
Chiny to także jeden z najstarszych ośrodków cywilizacyjnych świata, o odrębnej i bogatej tradycji.  Po zakończeniu rewolucji kulturalnej, chińska kultura stopniowo się odradza, chociaż zdaniem specjalistów szkody wyrządzone za rządów Mao są zbyt wielkie, aby możliwe było całkowite ich naprawienie.
Nie zapominajmy także o łamaniu praw człowieka w tym kraju. Chiny przodują  w świecie w zakresie stosowania kary śmierci. Wykonuje tam się ok. 90% wszystkich wyroków.

Ale turyści, którzy przybywają do Chin są zainteresowani głównie historią i wspaniałymi zabytkami tego kraju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz