3 maja 2014

Pieskowa Skała

Pieskowa Skała - niewielka osada położona w Dolinie Prądnika na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, ok. 30 km na północny zachód od Krakowa.
Słynie głównie z górującego nad doliną Zamku oraz Maczugi Herkulesa.

Otoczenie OPN sprawia, że jest to piękna okolica, bogata w przeróżne formy krajobrazowe, dolinki, wąwozy, jary, jaskinie, wapienne skałki, ostańce.
Historia Pieskowej Skały sięga czasów Kazimierza Wielkiego, który polecił wybudować tu strażnicę strzegącą traktu handlowego z Krakowa na Śląsk. Pod koniec XIV w. zamek przeszedł w ręce rodziny Szafrańców. Obecny wygląd Pieskowa Skała zawdzięcza właśnie tej rodzinie i gruntownej przebudowie i rozbudowie dokonanej pod koniec XVI w. Powstała wówczas okazała rezydencja z dziedzińcem arkadowym i loggią widokową. Kolejny właściciel, Michał Zebrzydowski wzniósł tu w XVII w. fortyfikacje bastionowe zamykające wielki dziedziniec wewnętrzny.
Dzisiaj w Zamku mieści się muzeum - oddział Zamku Królewskiego na Wawelu. Znajduje się tutaj ekspozycja ukazująca historię Zamku, ekspozycja ukazująca przemiany zachodzące w sztuce europejskiej od średniowiecza po dwudziestolecie międzywojenne. W Pieskowej Skale znajduje się także najważniejsza w Polsce kolekcja malarstwa  angielskiego.
Niestety, akurat od 1 maja br. muzeum jest niedostępne dla zwiedzających, a sam zamek zostanie zamknięty 1 czerwca br. Prace konserwatorsko-remontowe potrwają dwa lata.

 

 

A tuż obok Zamku stoi Maczuga Herkulesa. Wyrasta ze skały zwanej Fortepianem, mającej ok. 10 m wysokości. Sama maczuga ma ok. 25 m. Stanowi ona bardzo charakterystyczny element krajobrazu.  Powstała w wyniku krasowej działalności wód i różnej odporności na wietrzenie wapieni.
Pierwszy raz została zdobyta  w 1933 r.
Maczuga Herkulesa ma też inne nazwy wiążące się z przypisywanymi jej legendami, jak: Maczuga Kraka, Czarcia czy Sokola Skała, a nawet Skała Twardowskiego.

 


4 komentarze:

 1. Klik dobry:)
  Dziękuję za wycieczkę w strony,w których jeszcze nie byłam.

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. O tym opowiadał mi Kiedyś tato, jak podróżował szlakiem orlich gniazd, jak pięknie tam jest, ale obiecana sobie w młodości wycieczka jakoś nadal pozostaje niezrealizowana, dziękuje za wirtualną wycieczkę

  OdpowiedzUsuń
 3. Zazdroszczę!! ;) USA to moja marzenie ;**

  z chęcią poczytam:)

  http://happy-postcrossing-poland.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń