25 maja 2014

Ojców

Ojców to niewielka miejscowość położona niedaleka Krakowa, na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w obrębie Ojcowskiego Parku Narodowego.
Jej początki sięgają XIV wieku, kiedy to rozwinęła się z osady przy zamku. Kiedyś miejscowość letniskowo-uzdrowiskowa, dzisiaj głównie o charakterze turystycznym.
OPN  jest najmniejszym z 23 parków narodowych Polski. Został utworzony w 1956 r. Jego symbolem jest nietoperz.

Atrakcji turystycznych tutaj nie brakuje, i tych o charakterze krajobrazowym jak i zabytków architektonicznych.

W centrum Ojcowa znajdują się ruiny zamku warownego, wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego w II poł. XIV wieku. Tradycja głosi, że nazwa warowni, w swej pierwotnej formie brzmiąca Ociec została nadana przez samego króla, na pamiątkę walki o tron  jego ojca, Władysława Łokietka, który w okolicznych jaskiniach znajdował schronienie.

 

 
 A to makieta obrazująca jak prawdopodobnie wyglądał zamek przed wiekami.

Bardzo ciekawym obiektem jest Kaplica na Wodzie św. Józefa Rzemieślnika.
Znajduje się w miejscu dawnych łazienek, przebudowanych na obiekt sakralny w 1901 r.  Kaplica stoi nad potokiem na betonowych podporach. Ma kształt krzyża, wieńczy ją ażurowa wieżyczka. We wnętrzu znajdują się ołtarze w kształcie szczytów wiejskich chat. Obraz Matki Bożej Wspomożenia w głównym ołtarzu namalowała w 1901 r. miejscowa kuracjuszka.

 

W krajobrazie OPN dominują doliny, jary, wąwozy oraz wznoszące się nad nimi przeróżne formy skalne.
Oto Brama Krakowska - skalna brama powstała w wyniku procesów erozyjnych w dolinie Prądnika, zamykająca wylot wąwozu do doliny. Dawniej prowadził tędy szlak handlowy z Krakowa na Śląsk. Skalne kolumny mają wysokość ok. 15 metrów.

 
Na zakończenie jeszcze kilka ciekawych formacji skalnych, chociaż nie sposób wszystkiego pokazać.


2 komentarze:

  1. Piękne krajobrazy, zabytki. Zdjęcia też super.

    OdpowiedzUsuń
  2. Widoki są przepiękne. Człowiek przy tych ogromnych skałach wygląda jak mróweczka :)

    OdpowiedzUsuń