3 czerwca 2014

KorzkiewKorzkiew  to  wieś w niedalekiej odległości od Krakowa. Historia wsi związana jest bezpośrednio z historią  znajdującego się tu zamku.
Prawdopodobnie powstała jako tzw. osada służebna, zamieszkała przez fornali dworskich, włościan i komorników.

Znajdują się tutaj dwa ciekawe obiekty wpisane do rejestru zabytków województwa małopolskiego : zamek i kościół.Historia zamku sięga XIV wieku kiedy to Jan z Syrokomli zakupił wzgórze Korzkiew i wybudował na nim wieżę - warownię rycerską pełniącą funkcję obronną i mieszkalną. 
Pod koniec XIX wieku zamek popadł w ruinę. Od 1997 r. jest w rękach prywatnych a jego właściciel podjął się odnowienia i odbudowania zamku.
Obecnie trwają prace budowlane na zamku, który pełni także rolę hotelu. Planowana jest także odbudowa mieszczącego się dawniej w pobliżu zamku dworu, stawów, a także stworzenie małego muzeum i skansenu. Jeżeli ktoś z Was  zna sensacyjną książkę Kod Władzy, to z pewnością zainteresuje go fakt, że jej autor, Victor Orwellsky /to pseudonim/, napisał ją właśnie na tym zamku, zainspirowany pięknem tego miejsca.


Kościół parafialny w Korzkwi pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela powstał jako drewniana świątynia w XIV wieku. W jej miejscu,  w XVII wieku zbudowano obiekt murowany. Budowla ta pierwotnie miała charakter obronny, z gankiem strzelniczym znajdującym się ponad sklepieniem. Kościół położony jest na wzniesieniu i otoczony niskim murem, od zewnątrz wzmocniony skarpami. Wzniesiono go w miejscu trudno dostępnym, kilkadziesiąt metrów nad biegnącym doliną traktem handlowym. Zamek i kościół, w zamyśle, miały być powiązane obronnie. 

 3 komentarze:

 1. Śliczne są zdjęcia i cała historia tego postu.Buziaki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Klik dobry:)
  No, to odbyłam wycieczkę. :)
  Kraków, owszem, zwiedzałam wiele razy, ale wsi podkrakowskich nie.

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A okazuje się, że takie małe miasteczka czy wsie kryją wiele atrakcji.

   Usuń