10 czerwca 2014

Dookoła Sycylii

Pora przedstawić  plany wakacyjne. Tym razem będzie to wycieczka dookoła Sycylii. Ponoć to wyspa niezwykła, trzeba przekonać się osobiście.

Mapka z katalogu biura podróży
Sycylia – największa wyspa na Morzu Śródziemnym , leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców.
Razem z wyspami: Liparyjskimi, Egady, Pelagijskie i Pantelleria, tworzy od 1946 roku region autonomiczny we Włoszech Najwyższym wzniesieniem na wyspie jest wulkan Etna (3323 m n.p.m.).

Sycylia podzielona jest na 9 prowincji: Palermo, Katania, Mesyna, Syrakuzy, Trapani, Ragusa, Caltanissetta, Agrigento i Enna.

Wyspa powstała przez oderwanie się części lądu od stałego kontynentu przed milionami lat. Pierwsze ślady mieszkańców to rysunki na ścianach jaskiń sprzed około dziesięciu tysięcy lat. Historię wyspy najprościej można ująć jako listę kolejnych migracji. W VIII w wieku p.n.e. docierają tu Fenicjanie i Grecy. O swoje wpływy na wyspie na przestrzeni stuleci walczyli Rzymianie, Bizantyjczycy, Arabowie a nawet Normanowie-potomkowie skandynawskich Wikingów. W czasach historycznie nam bliższych o wyspę spory wiodły rozmaite odnogi dynastii panujących na południu Europy. Rządzą tu kolejno niemieccy Hohenstaufowie, francuscy Andegaweni, hiszpańscy Aragończycy., gałęzie Habsburgów i Burbonów. Od marszu Garibaldiego w 1860 r., Sycylia należy do Królestwa, a potem Republiki Włoskiej. Po II wojnie światowej uzyskała znaczną autonomię, ma własny parlament i lokalny rząd.


Pisząc o Sycylii trudno nie wspomnieć o mafii, bo to jakoś automatycznie się kojarzy. Rodowód mafii sięga ponoć XVI w. kiedy to powstały prywatne tzw. kompanie zbrojne, by strzec majątków ziemskich. Powodem jej powstania była słabość państwa. Im silniejsze było państwo i władza centralna, tym gorzej miała się mafia. Od początku struktura mafii sycylijskiej opierała się na pojęciu 'rodziny'. Od wielu pokoleń, w mafii dominują ludzie z miasteczka Corleone, które wygrało krwawą rywalizację z Palermo.
Mafia rosła w siłę, zdominowała miejscową gospodarkę i politykę. Po II wojnie światowej stała się poważnym problemem wyspy. Dopiero pod koniec ub. wieku, po zabójstwach sędziów śledczych, władze przystąpiły do zdecydowanej walki ze zorganizowaną przestępczością i mafia na wyspie została znacznie osłabiona, co nie oznacza, że zniknęła.

Mimo silnego wsparcia gospodarczego władz w Rzymie, Sycylia jest nadal jednym z biedniejszych regionów Włoch.

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy wpis i interesujący o wiedzy z Sycylia.Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. zatem udanych wakacji, wielu ciekawych opowieści, bo zdjęcia wiem, że zrobisz :-)

    OdpowiedzUsuń