31 maja 2016

Brodway

Plakat musicalu King and I
Przywiozłam mnóstwo zdjęć, lepszych i gorszych, i wypadałoby coś pokazać, coś opisać. Tylko nie wiem od czego zacząć, a jak nie wiadomo,  to najlepiej od początku. Swój pobyt w Nowym Jorku zaczęłam chyba nietypowo  bo od wizyty w teatrze na Brodwayu.
Brodway to ulica przecinająca ukośnie prostopadły układ ulic i alei Manhattanu, przechodząca także przez Times Square. Ale też tym mianem określa się zespół kilkudziesięciu teatrów rozmieszczonych wzdłuż tej ulicy.Teatr w którym byłam to Vivian Beaumont Theatre, który jet częścią Centrum Sztuk Scenicznych im. Lincolna, największym centrum sztuki w Stanach Zjednoczonych, niedawno rozbudowanego i odnowionego. W skład tego centrum, oprócz wymienionego teatru,  wchodzi wiele sławnych instytucji artystycznych jak Jazz at Lincoln Center, Metropolitan Opera, New York City Opera, Filharmonia Nowojorska, czy New York City Ballet.

Teatr Vivian Beaumont
Lincoln Center


Być może niektórzy z Was widzieli film Anna i Król, pokazywany przez naszą TV. To autentyczna historia angielskiej nauczycielki, która po śmierci swego męża wyrusza z synem do Syjamu, by zostać tam guwernantką licznego potomstwa króla  Mongkuta. Między królem a Anna rodzi się uczucie, niemożliwe wtedy, jest połowa XIX wieku, do spełnienia.
King and I  to właśnie musicalowa interpretacja tej historii, którą miałam przyjemność obejrzeć. Oczywiście film był bardzie dynamiczny, rozbudowany. Tutaj dominowała muzyka, taniec, piękne stroje. Jako ciekawostkę mogę dodać,  że we wcześniejszej obsadzie występował chiński aktor Chow Yun-Fat, ten sam który odtwarzał rolę króla w filmie.

Sceny z musicalu
/zdj. ze strony brodway.com/Brak komentarzy:

Prześlij komentarz