6 czerwca 2016

Greenpoint

Nowy Jork to miasto emigrantów przybyłych z różnych stron świata. Szacuje się, że prawie 40% jego mieszkańców urodziło się za granicą, a w mieście mówi się ponad 80 językami.
Różne grupy ludności, które napływały do Nowego Jorku od XIX wieku nie integrowały się ze sobą, lecz skupiały się w różnych częściach miastach tworząc 'małe ojczyzny', gdzie zachowywały swój język, kulturę obyczaje i oczywiście kuchnię.
Jest chiński Chinetown, włoska Little Italy i wiele innych.
Jest też 'mała Polska' czyli Greenpoint.

Greenpoint na Brooklynie, to drugie, po Chicago, największe skupisko Polaków w Stanach Zjednoczonych, do niedawna był największą polską dzielnicą w Nowym Jorku, mieszkało tam  ok. 40 tysięcy Polaków. Jednak dzielnica ta powoli kurczy się, wypychana przez sąsiedni Williamsburg. Ceny mieszkań na Greenpoincie rosną, a Polacy przenoszą się w inne okolice.
Jednak wiele osób, szczególnie starsze pokolenie,  darzy Greenpoint sentymentem. Przez długi czas był to dla nich mały kawałek kraju, za którym tęsknili. Dzisiaj w zasadzie na Greenpoincie spotykamy Polskę jakiej już praktycznie nie ma. Bardziej przypomina tę z czasów PRL-u niż współczesną.  Mnóstwo tu szyldów i reklam w języku polskim, praktycznie każdą sprawę można załatwić posługując się polskim językiem polskim.
Polaków z innych dzielnic przyciąga tu polska kuchnia i sklepiki z polskimi specjałami, pod względem jakości i smaku znacznie przewyższającymi wyroby amerykańskie.

Swojskie obrazki z ulic Greenpointu.
2 komentarze:

 1. ale zazdroszczę!! ;-)
  Jak już będę kiedyś w Nowym Jorku,to koniecznie będę chciała zobaczyć tą dzielnicę!! zobaczyć ją tak z bliska:D i poczuć się jak w Polsce:D
  P.S- Nie wiem czy pisałam,ale pocztówka do mnie dotarła ;)
  Czekam na więcej relacji i zdjęć! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że pocztówka dotarła. A relacji będzie więcej.

   Usuń