30 czerwca 2016

ONZ

Organizacja Narodów Zjednoczonych została powołana do życia w 1945 roku. Celem jej działalności jest zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego, rozwój współpracy między narodami oraz popieranie przestrzegania praw człowieka. Członkami ONZ są 193 państwa.
Główna siedziba ONZ tzw. Kwatera Główna znajduje się w Nowym Jorku, nad rzeką East River. Wyróżniający się 39-piętrowy  budynek jest siedzibą Sekretariatu ONZ. Został ukończony w 1952 roku ale i dzisiaj, po ponad pół wieku, sprawia wrażenie  nowoczesnego. I jego podnóża znajduje się nieco futurystyczna budowla, z wygiętym dachem i charakterystyczną kopułą. To siedziba Zgromadzenia Ogólnego.
Cały kompleks jest rozmieszczony na obszarze ponad 7 hektarów. Teren pod budowę gmachów został podarowany ONZ przez Johna Rockefellera jr.
Teren na którym leży siedziba ONZ jest eksterytorialnym obszarem. Ma prawo emisji własnych znaczków oraz własny system pocztowy. Wejście na ten teren  wymaga specjalnej przepustki i przejścia przez kontrolę podobną do tej jak na lotniskach. Takie kontrole czekają nas zresztą we wszystkich gmachach  udostępnianych publiczności: w muzeach, na wieży 1WTC i innych wieżowcach z tarasami widokowymi czy promie na Liberty Island.
No cóż, takie czasy.

Poza samą siedzibą na terenie kompleksu można Ogród Różany, gdzie hoduje się kilkadziesiąt  gatunków róż. Są też interesujące rzeźby, dary poszczególnych państw dla ONZ.

Sfera w sferze -dar Włoch
Nie, dla przemocy - Dar Luxemburga
Model 1-go Sputnika z 1957r.- dar Związku Radzieckiego
I kilka innych zdjęć.

Poszarpana przez kule flaga z siedziby ONZ w Bagdadzie, 2003r.
Galeria Sekretarzy Generalnych ONZ
Sala posiedzeń Zgromadzenia Ogólnego
Sala posiedzeń Rady Bezpieczeństwa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz