8 lipca 2016

High Line

W mieście, w którym wieżowce sięgają nieba,  a ulice zatłoczone są nieustannie trąbiącymi samochodami, ważne jest istnienie miejsc w których można odpocząć pośród otaczającej nas przyrody. Takim miejscem w miastach są parki. W Nowym Jorku najbardziej znanym jest oczywiście Central Park, ale jest ich więcej. Ale dzisiaj chciałam pokazać nietypowe miejsce, które bardzo mi się spodobało.

To High Line, park powstały w miejscu starej linii kolejowej.Początki High Line sięgają połowy XIX wieku, kiedy toi w przemysłowej części Manhattanu poprowadzono linię kolejową ułatwiającą przepływ towarów między fabrykami i magazynami. Tory krzyżowały się z nowojorskimi ulicami, co było przyczyną licznych wypadków.
Aby zapobiec niebezpieczeństwom, w 1934 roku wybudowano estakadę, która przebiegała pomiędzy budynkami a czasami przecinała ich wnętrza. Rozwój transportu samochodowego spowodował jednak coraz rzadsze wykorzystanie trasy – ostatni pociąg przejechał w 1980 roku, a opuszczona estakada stała się siedliskiem patologii społecznych. Linia przeznaczona była do rozbiórki, jednak dzięki determinacji mieszkańców zdołano temu zapobiec i rozpoczęto jej przebudowę, również dzięku funduszem zebranym przez mieszkańców Nowego  Jorku.

Ulokowany w zachodniej części Manhattanu park liczy ok. 2,5 km długości i zaledwie kilka metrów szerokości. 
Bujna roślinność, chodniki z pozostałościami torów kolejowych, leżaki i ławeczki znajdujące się na wysokości prawie 10 metrów nad ziemią 
przyciągają corocznie miliony turystów i mieszkańców. 


Prawda, że ciekawy pomysł ?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz