20 lipca 2016

Most Brookliński

Mostów w Nowym Jorku jest wiele. W końcu miasto jest zlokalizowane przy ujściu rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego i w dużej mierze leży na trzech wyspach: Manhattanie, Staten Island i Long Island. Jakoś trzeba było to wszystko połączyć i umożliwić poruszanie się ludzi i wszelkich pojazdów. Łącznie mostów zbudowano aż 2027 (!).
Najsłynniejszym z nich jest  Most Brookliński. To  jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie o długości: 1834 metrów i po otwarciu, przez ponad 20 lat, był najdłuższą przeprawą na świecie.  Łączy nowojorskie dzielnice Brooklyn i Manhattan, które oddziela od siebie East River.


Budowa mostu  była prowadzona w latach 1870-1883. W dniu otwarcia przez most przeszło 150 tys. osób. Jednak dopóki 21 słoni nie przespacerowało się po moście aby udowodnić jego wytrzymałość, nie został on oddany do użytku. Początkowo przez most prowadziły cztery pasy ruchu dla samochodów i dwa torowiska tramwajowe oraz znajdująca się ponad nimi i funkcjonująca do dziś kładka dla pieszych. Po remoncie w 1950 roku torowiska tramwajowe usunięto a w ich miejscu utworzona dwa dodatkowe pasy ruchu. Dziennie, przez most przejeżdża ok 130 tys samochodów, a kładka dla pieszych pełni rolę trasy spacerowo - rowerowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz