3 sierpnia 2016

Przez Nową Anglię

Pora wyrwać się z Nowego Jorku i obejrzeć inne rejony Stanów Zjednoczonych. Okazją do tego jest wycieczka do  Parku Narodowego Acadia, znajdującego się w stanie Maine. Aby tam dotrzeć, trzeba było przejechać kilka stanów, tworzących tzw. Nową Anglię.
Nowa Anglia to region Stanów Zjednoczonych, ulokowany na północnym wschodzie kraju, obejmujący 6 stanów: Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island i Connecticut.
Pierwotne region ten był zamieszkany przez indiańskich autochtonów. W 1620 roku angielscy pielgrzymi, uciekając przed prześladowaniami, dotarli na te tereny i założyli miasto Plymouth, dając początek kolonizacji tych obszarów przez Europejczyków. Przybywający na te tereny liczni angielscy i szkoccy emigranci, zakładali kolejne miasta, coraz bardziej zasiedlając dzikie tereny.


Z Nowego Jorku do PN Acadia jest ok. 500 mil, więc podróż samochodem zajmuje prawie cały dzień. Do tego niesprzyjająca pogoda. Ale po drodze kilka ciekawych miejsc udało się zobaczyć.
Portland - największe miasto stanu Maine /ok. 70 tys. mieszkańców/ i port nad Atlantykiem. To jedna z pierwszych osad zasiedlona w XVII wieku przez przybyłych Anglików. Miasto w swojej historii było wielokrotnie odbudowywane, przez pewien okres pełniło też funkcje stolicy stanu Maine.W Portland znalazł swoje miejsce kawałek Muru Berlińskiego.Ale najciekawszym obiektem w Portland jest usytuowana na skalistym wybrzeżu latarnia morska. Pochodząca z XVIII wieku Portland Head Light jest najstarszą latarnia w stanie Maine i uchodzi za najpiękniejszą i  najczęściej fotografowaną w Stanach Zjednoczonych. Ale nie najlepsza pogoda i panująca mgła nie pozwoliła na wykonanie zdjęć w pełni oddających  urok Tego miejsca.


Salem w stanie Massachusetts znane jako 'miasto czarownic'.  A to dzięki procesowi z 1692 roku, kiedy to dziwne zachowanie kilku dziewczynek, które traktowały to jako element zabawy, stało się podstawą oskarżenia o czary co najmniej osiemdziesiąt osób. Ponad dwadzieścia zostało w okrutny sposób, m.in. przez spalenie na stosie, pozbawionych życia. Nawet  szeryf, który chciał przerwać te działania,  został oskarżony i wydano na niego wyrok śmierci.
Dzisiaj ta mroczna historia przyciąga do Salem licznych turystów.

Dom Czarownic
Muzeum Czarownic


2 komentarze:

  1. latarnia w Portland rzeczywiście wygląda imponująco i niesamowicie klimatycznie wyłaniając się z tej mgły!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, wygląda w tej mgle intrygująco ale jednak żałowałam, że nie było lepszej widoczności.

      Usuń