23 sierpnia 2016

Na zakończenie

Pora kończyć te moje amerykańsko-nowojorskie opowieści. Może na zakończenie pokażę jeszcze trochę zdjęć z różnych miejsc w Nowym Jorku. O niektórych z nich pisałam przy okazji wcześniejszych podróży, inne poczekają na swoja kolej. Może jeszcze kiedyś będzie okazja coś więcej napisać.















Times Square - jedno z najsłynniejszych miejsc w Nowym Jorku. To, co tutaj rzuca się w oczy to olbrzymia ilość reklam świetlnych, sznury samochodów i tłumy ludzi.









 
Grand Central Terminal - liczący ponad 100 lat, jeden z największych dworców na świecie. Kilkadziesiąt linii kolejowych ukrytych pod ziemia na 2-ch poziomach. A oprócz tego kilka linii metra. Piękna, tętniąca życiem główna hala ze sklepieniem z namalowaną konstelacją gwiazd i słynnym, czterostronnym zegarem.











Castle Clinton - Zabytkowy fort znajdujący się w Battery Park, skąd wyruszają promy do Statui Wolności. Fort zbudowano w ramach przygotowań do wojny 1812 roku.

















XIX -wieczna, neogotycka Katedra Św. Patryka.
Jej dzwonnice liczą ponad 100 metrów.















Kościół Św. Trójcy ufundowany w XVII wieku, dwukrotnie zniszczony i odbudowany w XIX wieku w stylu neogotyckim. Na dziedzińcu znajduje się zabytkowy cmentarz.

Hall Federalny-miejsce zaprzysiężenia Jerzego Waszyngtona
Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych































Amerykański Urząd Celny- Komora Celna z 1907 roku. W tym budynku znajduje się także Narodowe Muzeum Indian Amerykańskich, ukazujących życie,kulturę i historię mieszkańców tego kontynentu.

Nowojorska Biblioteka Publiczna
Szarżujący Byk-symbol hossy na giełdzie






Budynek Chryslera                                             Rockefeller Center                                             Empire State Building


Flatiron Building - pierwszy wieżowiec na Manhattanie zbudowany w 1902 roku na trójkątnej działce. Jeko nazwa nawiązuje do kształtu, który projektantowi skojarzył się z...żelazkiem.










Trump Tower - luksusowy, 72-piętrowy apartamentowiec, co ciekawe, zaprojektowany przez polską architektkę.



I to by było na razie tyle, aby już zbytnio się nie rozpisywać.  Do następnej wycieczki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz