16 sierpnia 2016

Park Narodowy Acadia

Acadia to jeden z mniejszych parków narodowych USA, ale przez to wcale nie mniej malowniczy. Położony jest na wybrzeżu  stanu Maine, ale jego główna część znajduje się na wyspie Mount Desert u wybrzeża stanu.
Słynie z dzikiej przyrody i latarni morskich, bez których żegluga wśród skalistych wysepek byłaby wręcz niemożliwa. I pięknego, urozmaiconego krajobrazu. Są tu malownicze jeziora, zatoczki, plaże. A nad wyspą dominuje  liczące 466 metrów wzgórze o nazwie Cadillack. To największe wzniesienie nad  oceanem Atlantyckim, na północ od Brazylii.
Występuje tu też wiele dzikich gatunków zwierząt, wśród których można wymienić: orła, fokę, morsa, wieloryba, niedźwiedzia. I chociaż park liczy niespełna 200 km2 to długość pieszych szlaków wynosi 225 km. Jest gdzie wędrować i jest co podziwiać.


Park Narodowy Acadia został ustanowiony w 1919 roku. Ale nazwa parku pochodzi z XVI wieku i przypisywana jest włoskiemu odkrywcy, Giovanniemu Verrazano. Linia brzegowa wyspy Mount Desert przywoływała mu na myśl wybrzeże Grecji - stąd też grecka nazwa Acadia.

  W parku znajduje się pięć latarni morskich, które zostały wybudowane w XIX wieku.
A to jedna z nich, latarnia Bass Harbor.


Sama wyspa Mount Desert zajmuje powierzchnię 280 km2 i liczy niewiele ponad 10 tysięcy mieszkańców. Ale rocznie przybywa tu ok. 2,5 mln turystów aby zwiedzić park Acadia. Połowa ludności wyspy mieszka w miasteczku Bar Harbor, będącym ośrodkiem turystycznym. Wiele znanych osobistości ma tu swoje letnie domy.
Panorama roztaczająca się z góry Cadillac

5 komentarzy:

 1. Przepiękna panorama z ostatniego zdjęcia ❤ W ogóle cały park wydaje się dość interesujący. Latarnie morskie też na plus. Uwielbiam parki narodowe USA i moim głównym celem wyprawy do tego kraju byłyby właśnie one. Słyszałam jednak, że bilety wstępu wcale do tanich nie należą...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Parków Narodowych w USA jest naprawdę dużo i to pięknych. Kilka z nich miałam okazję zobaczyć i to jest chyba to, co w Stanach podoba mi się najbardziej.

   Usuń
  2. Wejściówka do parku ważna 7 dni to 30 dolarów, nie jest to wcale droga impreza. Koło parku jest Park Stanowy Lamoine, gdzie za 30 dolarów za dobę mozna spac w namiocie bez limitu osób... Jak ktoś sie uprze mozna tanio spędzić wakacje. A Acadia polecam, byłam w czerwcu!

   Usuń
 2. przepiękne widoki, przepiękne miejsca! parki narodowe to chyba coś co chciałabym najbardziej zobaczyć, gdybym odwiedziła USA. jest ich tak wiele i są tak różnorodne, że wyjazd oparty o odwiedziny tylko i wyłącznie nich z pewnością nie byłby ani trochę nudny!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zupełności się z Tobą zgadzam :)

   Usuń