14 lipca 2016

Promem na Liberty Island i Ellis Island

Pocztówka
Te dwie wyspy nieodłącznie są związane z historią emigracji do Stanów Zjednoczonych.
Stojąca na Liberty Island Statua Wolności już z daleka witała przybyszów chcących rozpocząć nowe życie na amerykańskim kontynencie i była dla nich symbolem nadziei. Natomiast pierwsze kroki na amerykańskiej ziemi  imigranci stawiali na Ellis Island, gdzie odbywała się odprawa i rejestracja. 
Dziś imigranci wędrują do Stanów innymi, nie zawsze legalnymi, drogami,  a na wyspy przybywają turyści.


Na Liberty Island płyniemy promem z  Castle Clinton w Battery Park. Wejście na pokład poprzedza kontrola podobna do tej na lotniskach.  W drodze na wyspę podziwiamy wieżowce Dolnego Manhattanu.

 

Statua Wolności  jest prezentem od Francji, z okazji setnej rocznicy podpisania deklaracji niepodległości. Posąg został zbudowany w Paryżu, a do Nowego Jorku przetransportowano go statkiem. Statua Wolności symbolicznie wyłania się z zerwanych łańcuchów. W lewej ręce trzyma tablicę z napisem: 4 lipca 1776 r. Dzień Niepodległości Ameryki, a w prawej pochodnię. 

We wnętrzu konstrukcji umiejscowiono kręcone schody prowadzące na szczyt, jest ich 354. Nieco krócej należy się wspinać, bo  do pokonania tylko 192 stopnie, na piedestał czyli cokół. Wewnątrz cokołu można zwiedzić muzeum poznać historię posągu, a z tarasu widokowego rozpościera się piękny widok. Jak powstawał posąg.

 Pochodnia - rozmiar oryg.                                            Miniatura ostatecznej wersji posągu                                         Twarz posągu - rozmiar oryg.

W drodze powrotnej prom podpływa na Ellis Island. To miejsce przez które przewinęły się miliony przybyszów z Europy. Tu, w budynku kontroli imigracyjnej, zakładano kartoteki i podejmowano decyzje o ich dalszym losie. Z powrotem do kraju pochodzenia odsyłano ok. 2 procent imigrantów. Dzisiaj w tym budynku mieści się Muzeum Imigracji.
Bogata ekspozycja, zdjęcia, przedmioty, multimedialne prezentacje, przedstawiają motywy jakimi się kierowali przybysze przy podejmowanie decyzji o imigracji. Opowieści o podróży i ciężkich warunkach z jakimi borykali się po przybyciu do celu.


 
  Pokój rejestracyjny       
            
 
Fragmenty ekspozycji

2 komentarze:

 1. Na razie nie wybieram się w tamte strony, ale to na tyle przyjemny materiał, że wrzucam go ulubionych. Pozdrawiam
  Kris

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje bardzo. Może kiedyś będziesz miał okazję tam pojechać, bo jest co zwiedzać. Czego serdecznie życzę :)

   Usuń