13 stycznia 2017

Termopile

Miejsce bitwy
.....
Na Termopilach, bez złotego pasa,
Bez czerwonego leży trup kontusza:
Ale jest nagi trup Leonidasa,
Jest w marmurowych kształtach piękna dusza

.....
J. Słowacki - Grób Agamemnona Strofy tego wiersza 'chodziły' za mną podczas pobytu w tym miejscu. Resztka wiedzy ze szkoły. Ale nie pamiętałam autora i po powrocie z wycieczki musiałam odświerzyć swoje wiadomości.

Termopile to wąski przesmyk między górami prowadzące z Tesalii do Grecji Środkowej. Po grecku oznacza 'gorące wrota', a nazwę swoją zawdzięcza  źródłu i biorącemu tu początek strumieniowi, o temperaturze wód 40o C.

W 480 roku p.n.e. została tu stoczona słynna bitwa między koalicją Greków pod przywództwem Sparty z królem Leonidasem, a wojskami perskimi. Zwycięstwo odniosła Persja,  ponosząc jednak ogromne straty w ludziach,
Przy przecinającej przesmyk dawnej drodze głównej, znajduje się zespół pomnikowy Spartan, z centralnie umiejscowionym posągiem króla Sparty, Leonidasa i postaciami żołnierzy spartańskich po jego lewym i prawym boku. 
W okresie późniejszym, po lewej stronie, dodano skromny pomnik siedmiuset, także wtedy bohatersko tu poległych, Tespijczyków.


A po drugiej stronie szosy, na wzgórzu Kolonos, gdzie bronili się ostatni z obrońców przesmyku, znajduje się tablica upamiętniająca bitwę wyrytą inskrypcją:
Przechodniu, powiedz Sparcie, tu leżym jej syny, 
prawom jej do ostatniej posłuszni godziny. 

Termopile to nie tylko strawa duchowa i lekcja historii. Jak wspomniałam, swoją nazwę wzięły od bijącego to gorącego źródła i płynącego strumyka. Po trudach zwiedzania można zrelaksować się w jego ciepłych wodach, ponoć bogatych w związki siarki.3 komentarze:

 1. Widać, że Grecja Ci sie spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, z pewnością. Warto tam pojechać.

   Usuń
 2. Miejsce oczywiście kojarzę i w sumie to chyba chciałabym zobaczyć je kiedyś na żywo. To kawał historii. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń