4 czerwca 2012

Kraina złotego smoka

Smok w kulturze zachodu postrzegany jest jako symbol narodowy Chin. Jednak Chińczycy rzadko używają symbolu smoka w takim charakterze. Kiedyś smok był symbolem chińskiego cesarstwa a takie monarchistyczne skojarzenia nie idą w parze z ideologią współczesnych Chin.
W naszym postrzeganiu świata, smok budzi negatywne skojarzenia. Natomiast Chińczycy uważają, że smok przynosi sukces, bogactwo i szczęście, jest uosobieniem łagodności i dobroci. Stąd też nasze bajki o smokach bardzo różnią się od chińskich opowieści.
Chiński smok zazwyczaj przedstawiany jest jako długie, wężopodobne stworzenie, z łuskami, szponami, czasami ze skrzydłami. Symbolizuje to jego panowanie na lądzie, w powietrzu i wodzie. Zwracano się do niego o dobrą pogodę, o życiodajny deszcz.
 


Tradycja odwoływania się do smoka jest kultywowana do dziś. Jednym z jej objawów jest popularny ludowy taniec - taniec smoka. Jest tańczony z okazji różnych świąt, a zwłaszcza nadejścia nowego roku. Także np. przy okazji zaślubin młodej pary. Im dłuższy smok wykorzystywany w tańcu tym lepiej. Chińczycy wierzą, że wraz z długością smoka rośnie pomyślność w nadchodzącym roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz