20 lipca 2012

Państwo Środka

Współczesna nazwa Chin /o czym już pisałam/ pochodzi od dynastii Qin, która zapoczątkowała okres cesarstwa w Chinach  ok. 200 lat p.n.e.
Sami Chińczycy nazywają swój kraj Państwem Środka - Zhōng Guó.

Dlaczego właśnie tak?
Można znaleźć różne odpowiedzi, ale dominuje jedno przekonanie, że chodzi tu o środek świata.


Nazwa ta ma swój początek w czasach starożytnych, w okresie panowania dynastii Zhou, kiedy to Chiny podzielone były na szereg państewek, a władzę nad nimi sprawował król rezydujący w  'państwie środkowym'.
Z czasem nazwy tej zaczęto używać określając położenie Chin w stosunku do reszty świata. Chińczycy byli przekonani, że ziemia jest płaska a niebo kuliste i w środku  znajdują się właśnie Chiny.

http://blog.magnificatbaroque.com/2010/03/17/matteo-ricci-1552?1610/
Wyobrażenia Chińczyków o Chinach jako 'państwie środka' przedstawia mapa świata sporządzona ok. 1602 r. przez włoskiego misjonarza, jezuitę Matteo Ricci. 
Mapa ta wisiała w jego pekińskiej rezydencji i utwierdzała odwiedzających go chińskich dygnitarzy o uprzywilejowanym położeniu ich kraju.

Dzisiaj wiele państw walczy o uznanie, że  'prawdziwy' środek świata leży właśnie na ich terenie - w końcu ziemia jest okrągła.
Salvador Dali - wszak artyście wolno - umieścił środek świata na placu przed dworcem kolejowym Perpignam we Francji.
A niektórzy do tematu podchodzą egocentrycznie - centrum świata to ja.

W obecnych czasach - jakkolwiek możemy się spierać, gdzie ten geograficzny środek świata się znajduje - to dla Chin, które stają się jedną z czołowych gospodarek świata, ta nazwa nabiera nowego znaczenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz