16 czerwca 2015

Spacerkiem po Bratysławie

Bratysławski Zamek jest oczywiście najbardziej znanym i okazałym zabytkiem słowackiej stolicy co nie oznacza, że nie ma tutaj innych obiektów wartych poświęcenia czasu i uwagi.
Z bratysławskiego wzgórza roztacza się piękny widok na miasto, Dunaj i bardzo charakterystyczny most.

To zbudowany w latach 1967-72 most SNP - Słowackiego Powstania Narodowego. 
To pierwszy asymetryczny most linowy na Słowacji i drugi tego typu na świecie. Tę ciekawą konstrukcję uznano za budowlę stulecia. Z charakterystycznym pylonem, zwieńczony położonym na wysokości ponad 84 metrów "latającym spodkiem", mieszczącym restaurację na  ponad 400 osób. Wewnątrz lewego filaru pylonu umieszczono windę, w prawym filarze znajdują się schody ewakuacyjne.Katedra św. Marcina - największy i najważniejszy kościół w Bratysławie, położony w centrum miasta.
Budowę kościoła rozpoczęto w XIII wieku, wielokrotnie był niszczony i odbudowywany. Dzisiejszy wygląd to efekt XIX-wiecznych prac rekonstrukcyjnych.
Najbardziej charakterystycznym elementem kościoła jest wysoka na 85 metrów wieża, będąca w przeszłości częścią średniowiecznych murów miejskich Bratysławy. Po pożarze barokowego zwieńczenia wieży w XIX wieku dodano strzelisty hełm ze złoconą repliką Korony św. Stefana - pierwszego króla Węgier /Słowacja historycznie była częścią Węgier/. Waży ona 300 kilogramów i spoczywa na pozłacanej poduszce o powierzchni 2 x 2 metry.
Katedra  przez 300 lat była kościołem koronacyjnym monarchów węgierskich kiedy to po zajęciu Węgier przez wojska tureckie, Bratysława pełniła funkcję stolicy Królestwa. W latach 1563 –1830 odbyło się tutaj 11 koronacji królów i 8 królowych /m.in. Marii Teresy/.
Stary ratusz w Bratysławie, jeden z najstarszych budynków stolicy i najstarszy ratusz w kraju. Znajduje się przy rynku miasta.
Pochodzi z XV wieku i był używany do  wieku XIX. W tym czasie wykorzystywano go czasem także jako więzienie, mennicę, miejsce handlu i świętowania, a także arsenał i archiwum. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Miasta.


Renesansowy dziedziniec Starego Ratusza


Ulica Kapucyńska z widocznym w tle
Bratysławskim Zamkiem
Brama Michalska - jedyna z czterech
 średniowiecznych bram miejskich
zachowanych do dzisiejszych czasów
  
                       


 
Staromiejski rynekSecesyjny Pałac Bankierski i fontanna
Maksymiliana
Słowacki Teatr Narodowy z końca XIX wieku
Čumil czyli bratysławski 'podglądacz'.
 Pomnik kanalarza obserwującego przechodniów


Uroczych zakątków, uliczek, zabytków i pomników wartych obejrzenia jest w Bratysławie wiele. Wybrałam tylko kilka.

4 komentarze:

 1. Trochę znam to miasto. We wtorek wróciłem z Bratysławy. Byłem tam przejazdem. Już po raz kolejny zjadłem obiad na Michalskiej. To bardzo ciekawe i fajne miasto. Pozdrawiam.
  Kris

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja byłam tam bardzo krótko i czuje niedosyt.

   Usuń
 2. Faktycznie sporo ciekawych miejsc do zobaczenia, ale trudno jest na spokojnie wszystko obejrzeć, gdy się ma mało czasu, niestety. Ale chyba lepsze coś, niż nic :) ten secesyjny pałac wygląda pięknie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam o tej katedrze św. Marcina i jedyne, co mnie w niej fascynuje, to fakt, że była miejscem wielu koronacji. Bo wyglądem to mnie nie zachwyca.
  Te figurki w Bratysławie są urocze, na pewno będę chciała je zobaczyć na żywo. :) Podobnie ratusz, rynek, teatr... Na tę ul. Kapucyńską chyba się nie natknęłam w Internecie, a Twoje zdjęcie tego miejsca jest piękne. :)

  OdpowiedzUsuń