29 czerwca 2015

Wiedeń - Pałac Hofburg


Hofburg  to wiedeński pałac władców Austrii, poczynając od Rudolfa I aż do Karola I, czyli od XIII wieku aż do 1918 roku. Przez cały ten czas pałac był rozbudowywany i przebudowywany przez kolejnych władców, stylem dominującym jest barok i klasycyzm. Sam układ budynków sprawia wrażenie dość przypadkowego.

Hofburg podzielony jest na cztery główne części:
In der Burg,
Alte Burg,
Josefsplatz
Neue Burg.
Pałac jest integralną częścią Wiednia, a w samym środku kompleksu biegnie droga, która jest zwieńczona dwoma bramami. Od strony placu Michaelplatz bramą Michaelertor (Brama św. Michała), a z drugiej strony bramą Burgtor. Brama św. Michała, zbudowana w formie rzymskiego łuku triumfalnego i wypełniona ozdobną kratą tworzy wejście do starej części Hofburga

Najstarszą częścią zespołu pałacowego jest Alte Burg, stoi w miejscu, gdzie w XIII wieku wzniesiona została pierwsza twierdza.  Tutaj znajduje się  Skarbiec cesarski, w którym zobaczyć można m.in. insygnia koronacyjne i relikwie Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W tej części usytuowana jest także pochodząca z XV wieku Kaplica Wniebowzięcia, w której podczas niedzielnej  Mszy występuje Wiedeński Chór Chłopięcy. Zbudowana w XVI wieku  Schweizertor /Brama Szwajcarska - w pałacu straż pełnili gwardziści szwajcarscy/,  prowadzi na największy plac wśród zabudowań Hofburga - In der Burg.
Oprócz Starego Pałacu-Alte Burg  do placu In der Burg  przylega także  Pałac Amelii, Skrzydło Leopolda i Kancelaria Cesarska.  Znajdują się tutaj apartamenty cesarza Franciszka Józefa I i cesarzowej Elżbiety /Sissi/.  W tzw. Skrzydle Leopolda rezyduje obecnie prezydent Austrii. Na placu stoi pomnik Franciszka I.
Po prawej stronie od Alte Burg znajduje się Josefplatz – najbardziej reprezentacyjny plac Wiednia. Na środku Josefplatz wznosi się konny pomnik cesarza Józefa II. Cesarz zasłynął m.in. ze swego 'wynalazku' - trumien wielokrotnego użycia. Plac otacza budynek Zimowej Szkoły Jazdy,   Austriacka Biblioteka Narodowa /dawna biblioteka dworska/ oraz kościół Augustianów. W nim znajduje się krypta Serc – Herzgruft, serc Habsburgów. Zgodnie z prawem dynastii w Wiedniu znajdowały się trzy miejsca ich pochówku: katedra Św. Szczepana - wnętrzności, krypta w kościele Kapucynów - ciała, kościół Augustianów - serca.
Ostatnia, najmłodsza część kompleksu pałacowego to Neue Burg, usytuowana jest na południe od Josefplatz. Znajduje się tam kilka placówek kulturalnych, w tym Muzeum Etnograficzne i Muzeum Efezu. Od strony południowej do Neue Burg przylega Ogród Hofburga.


Schweizertor-Brama Szwajcarska
Neue Burg


 In der Burg - Skrzydło Leopolda


                                             

Michaelplatz z bramą Michaelertor  /Brama św. Michała/

Kaplica Wniebowzięcia
JosefplatzKościół Augustianów


3 komentarze:

 1. Mnie cały czas nurtuje, dlaczego większość osób kojarzy Wiedeń jednak nie z Hofburgiem, a z Schonbrunnem, mimo że był on letnią rezydencją. Koniecznie chcę zobaczyć Hofburg. :)
  Dziwną mieli tę metodę podziału zwłok... Jestem dość wrażliwa na oglądanie, a nawet czytanie o ludzkich organach, brr.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale piękne są te bramy! Szczególnie ta Szwajcarska robi wrażenie. Jestem ciekawa wykonania tego chłopięcego chóru, bo to może brzmieć naprawdę dobrze. Ogród Hofburga jest pewnie piękny, aż muszę go poszukać w Internecie. Co do pochówku i rozkładu zwłok na trzy różne miejsca - pierwszy raz o czymś takim słyszę! ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rzeczywiście taki pochówek nie kojarzy się dobrze. Ale to też nic nowego. Ciało Fryderyka Chopina spoczywa w Paryżu a jego serce w Warszawie.

  OdpowiedzUsuń