Miasteczko to, zamieszkane od ponad 4 tys. lat, położone jest na wąskiej wysepce połączonej mostem ze stałym lądem oraz drugim mostem z wyspą Ciovo. Układ najstarszej części miasta został pomyślany na planie prostokąta jeszcze w czasach greckich a potem sukcesywnie zabudowywany.
Dzisiaj w Trogirze zobaczyć można przekrój architektury przez stulecia. Średniowieczne centrum z wieloma budynkami pochodzącymi z późniejszych okresów renesansu i baroku jest dowodem dawnego bogactwa i świetności miasta. Przy wąskich uliczkach i na szerokich nadmorskich bulwarach sąsiadują ze sobą średniowieczne fortyfikacje, renesansowe pałace czy domy w stylu weneckim.
Centralnym punktem miasta jest plac Jana Pawła II, otoczony zabytkowymi budowlami, gdzie ulokowało się sporo ogródków kawiarnianych, przyciągających zmęczonych turystów.
Uwagę przyciąga wieża zegarowa, zwieńcząca XV-wieczną budowlę tzw. loggię - dawniej sąd grodzki.
Najsłynniejszą budowlą Trogiru jest katedra św. Wawrzyńca - romańsko-gotycka trójnawowa bazylika, portal zachodni z 1240 r. stanowi najcenniejszy zabytek Chorwacji. Dzwonnica katedry ma 47 m wysokości i roztacza się z niej piękny widok na miasto.
Uliczki w Trogirze wąskie, ciasne i kręte.. Ale nie należy obawiać się zagubienia. Wszystkie prowadzą albo na centralny plac albo na nadmorski bulwar.
Po krótkim pobycie w Trogirze, ruszamy do miejscowości Omis na ostatni już nocleg podczas tej wycieczki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz