11 czerwca 2013

Trogir

Trogir może nie jest tak znanym miastem jak Split czy Dubrownik, ale jak i one wart jest odwiedzenia.
Miasteczko to, zamieszkane od ponad  4 tys. lat, położone jest na wąskiej wysepce połączonej  mostem ze stałym lądem oraz drugim mostem z wyspą Ciovo. Układ najstarszej części miasta został pomyślany na planie prostokąta jeszcze w czasach greckich a potem  sukcesywnie zabudowywany.
Dzisiaj w Trogirze zobaczyć można przekrój architektury przez stulecia. Średniowieczne centrum z wieloma budynkami pochodzącymi z późniejszych okresów renesansu i baroku jest dowodem dawnego bogactwa i świetności miasta. Przy wąskich uliczkach i na szerokich nadmorskich bulwarach sąsiadują ze sobą średniowieczne fortyfikacje, renesansowe pałace czy domy w stylu weneckim.


Centralnym punktem miasta jest plac Jana Pawła II, otoczony zabytkowymi budowlami,  gdzie ulokowało się sporo ogródków kawiarnianych, przyciągających zmęczonych turystów.
Uwagę przyciąga wieża zegarowa, zwieńcząca   XV-wieczną budowlę tzw. loggię - dawniej sąd grodzki.
Najsłynniejszą budowlą Trogiru jest katedra św. Wawrzyńca  - romańsko-gotycka trójnawowa bazylika, portal zachodni z 1240 r. stanowi najcenniejszy zabytek Chorwacji.  Dzwonnica katedry ma 47 m wysokości i roztacza się z niej piękny widok na miasto.
 W wnętrzu katedry uwagą zwraca  kaplica św. Jana Ursiniego, XI-wiecznego biskupa Trogiru, patrona miasta. To renesansowe dzieło jest bogato zdobione ponad 160 rzeźbionymi głowami aniołów, cherubinów i świętych. Pośrodku kaplicy stoi sarkofag biskupa, przedmiot kultu wielu wiernych z Trogiru.Uliczki w Trogirze wąskie, ciasne i kręte.. Ale nie należy obawiać się zagubienia. Wszystkie prowadzą albo na centralny plac albo na nadmorski bulwar.


  Po krótkim pobycie w Trogirze, ruszamy do miejscowości Omis na ostatni już nocleg podczas tej wycieczki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz