1 czerwca 2013

Stari Grad

Pierwszy z dwóch 'wolnych' dni na Hvarze przywitał nas zachmurzonym niebem z którego od czasu do czasu siąpił deszcz, i to pomimo zapewnień, że to najbardziej nasłonecznione miejsce w Chorwacji i piękna pogoda jest gwarantowana.
Ale nie przejmujemy się tym, bo w planie nie mamy plażowania tylko dodatkową wycieczkę po wyspie, do miast Stari Grad i Hvar.

Na początek Stari Grad. 
Miasto to było pierwszym miejscem osadnictwa ludzkiego na wyspie i jednym z pierwszych w cały regionie Adriatyku. Stałych mieszkańców ma niewiele (ok.2 tys.), zaludnia się za to w sezonie turystami, podobnie jak inne miejsca. Miasto zostało założone przez Greków po nazwą Faros w IV w. i jest starsze od Hvaru.
Stara część miasta, wypełniona kamiennymi, dobrze utrzymanymi domami, robi naprawdę duże wrażenie, jest niezwykle malownicza i fotogeniczna. Licznie pootwierane bary i kafejki są świetnie wkomponowane w architekturę, zapraszają aby usiąść i spróbować miejscowych specjałów. 
W mieście zachowało się sporo cennych zabytków, co prawda nie pochodzących z czasów antycznych, ale dokumentujących bogatą historię miasta.

 Najpiękniejszym budynkiem w Starim Gradzie jest letnia willa renesansowego poety chorwackiego Petara Hektorowica. Pomnik poety znajduje się na placu przed samym budynkiem. Budowę umocnionej willi znanej jako Tvrdalj /Zamek/ rozpoczęto w 1520 r. Na dziedzińcu wewnętrznym renesansowego pałacu znajduje się otoczony arkadami basen wypełniony morską wodą, w którym pływają łososie, a na tyłach willi ogród z egzotycznymi roślinami.  Na ścianach willi można dostrzec liczne napisy wyryte w kamieniu w językach łacińskim, chorwackim i włoskim, są to m.in. cytaty z dzieł Hektorovica. Dom miał służyć także jako forteca, do której można  było by się schronić w razie inwazji tureckiej.
Niedaleko znajduje się kościół św. Rocha, patrona Starego Gradu, zbudowany przez poetę. Pod schodami kościelnymi znajduje się mozaikowa podłoga z rzymskich łaźni termalnych.

Warto odwiedzić klasztor Dominikanów, założony w XV w. roku, w którym znajduje się muzeum, stara biblioteka, archiwa oraz kolekcja archeologiczna, jak również zbiory obrazów, rzeźb, numizmatów, a w tym obrazy dawnych mistrzów, takich jak Tintoretto.


Stary Grad jest miastem kościołów. Jest ich kilka, chociaż miasto nie jest duże, a wszystkie są zabytkowe. Jednak najbardziej urokliwe są wąskie, stare uliczki , w których czas jak gdyby  zatrzymał się.
No i oczywiście przepiękne położenie i wspaniałe krajobrazy.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz