W XVIII w. Brytyjczycy podbili francuskie posiadłości w Ameryce Płn., a Montreal, jako ostatni punkt oporu poddał się armii brytyjskiej w 1760 roku.
Dzisiaj Montreal jest drugim co do wielkości miastem Kanady, największym portem morskim w tej części kraju oraz głównym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnmy francuskojęzycznej części Kanady. To największe, po Paryżu, francuskie miasto na świecie. Język francuski jest językiem ojczystym dla ponad połowy mieszkańców /odwrotnie niż w Ottawie/, a francuskie napisy widnieją na drogowskazach i witrynach sklepowych.
Wzgórze Mont Royal dominuje na miastem chociaż ma zaledwie 232 m wysokości. To na nim znajduje się jeden z największych zabytków Montrealu - Oratorium Św. Józefa. To równocześnie najwyższy kościół Kanady, a jego kopuła wznosi się na wysokość 97m.
Budowa świątyni rozpoczęła się w 1924 r. w miejscu wybudowanej wcześniej w tym miejscu kapliczki. Zainicjował ją brat Albert, który zasłynął wieloma cudownymi uzdrowieniami. W kościele wiszą liczne laski pozostawione prze uzdrowione przez niego osoby. Bazylika, dzięki położeniu i imponującej architekturze, przyciąga ludzi ze wszystkich wyznań religijnych. Rocznie odwiedza ją ok. 2 mln turystów i pielgrzymów.
Montreal to także miasto w którym odbyły letnie igrzyska olimpijskie. Miało to miejsce w 1976 r. Były to pierwsze igrzyska, które spotkały się z problemem bojkotu ze względów politycznych. Pojedyncze państwa wycofywały swe reprezentacje już wcześnie, ale tym razem, z udziału w zawodach olimpijskich zrezygnowały aż 23 państwa, głównie afrykańskie i arabskie.
Polscy reprezentanci zdobyli wtedy 26 medali - 7 złotych, 6 srebrnych i 13 brązowych medali.
Stadion olimpijski zaprojektowano jako skomplikowaną konstrukcję z rozsuwanym dachem, który miał współdziałać ze 175-metrową betonową wieżą z tarasem widokowym. Było to założenie równie odważne jak sama koncepcja Igrzysk w tak nieprzygotowanym do tego mieście. W momencie otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku, stadion był gotowy dopiero w połowie - nie było ani dachu, ani proponowanej wieży. Stadion ukończono dopiero w 6 lat po olimpiadzie, a ostatnią ratę długu zaciągniętego na pokrycie strat związanych z organizacją olimpiady miasto spłaciło dopiero w 2006 roku.
![]() |
zdj. z sieci
Wieczorem docieramy do zabytkowej dzielnicy Montrealu - Vieux-Montreal, na jej główny plac, Place d'Armes.
|
![]() |
zdj. z sieci |
Z jego trzech stron wznoszą się banki, dawniej koncentrowało się tu życie zawodowe kanadyjskich finansistów. I najbardziej charakterystyczna budowla - Bazylika Notre Dame, symbol quebeckiego katolicyzmu i najokazalszy kościół Montrealu. Zbudowana ok. 1829 r., w miejscu mniejszego kościoła pochodzącego z XVII w. Surowość fasady rekompensuje bogaty wystrój wnętrza. Pięknie wygląda podświetlona nocą.
A pośrodku placu stoi pomnik Paula Maisonneuve'a - francuskiego oficera, założyciela Montrealu.
Wyraźnie widać wpływy francuskie. Gdybym patrzyła na zdjęcia bez opisu, pomyślałabym, że jestem w Paryżu.
OdpowiedzUsuńTak, pierwsi byli tu Francuzi i pozostawili swoje ślady.
OdpowiedzUsuń