12 listopada 2013

Ottawa

Jakkolwiek Kanada kojarzy się z takimi dużymi miastami jak Toronto, czy Montreal, to jej stolicą jest Ottawa, czwarte co do wielkości miasto. Wybór miasta Bytown, przemianowanego  potem na Ottawę, był kompromisem między tymi dwoma dużymi miastami. Ale królowa Wiktoria podejmując taką decyzję i ustanawiając  Ottawę stolicą 31 grudnia 1857 r. zaskoczyła wszystkich.
I to nie dlatego, że na stolicę wybrała kompletną 'dziurę', osadę leżącą z dala od cywilizacji, ale dlatego, że w połowie XIX w. miasto to cieszyło się jak najgorszą sławą. Był tu obóz pracy, grasowały bandy. Ale  wkrótce przy zabłoconych i niebezpiecznych ulicach stanął  gmach parlamentu.


Ottawa leży nad rzeką o tej samej nazwie, dopływem rzeki Św. Wawrzyńca. Kiedyś tą rzeką transportowano drewno na potrzeby marynarki brytyjskiej i miasteczko stało się ważnym punktem transportowym.
Prawdziwy rozwój miasta nastąpił dopiero po II wojnie światowej. A w 1998 r. do liczącej wówczas 350 tys. mieszkańców Ottawy dołączono jej przedmieścia, przez co stała się rozległą metropolią zamieszkałą dzisiaj przez ponad 1 mln mieszkańców. Miasto oficjalnie jest dwujęzyczne /angielsko-francuskie/, ale dla większości mieszkańców /ponad 60%/ językiem ojczystym jest angielski.
Miasto nie jest zaprojektowane wzdłuż ściśle geometrycznych linii jak np. Waszyngton. Opracowany w latach 30-tych ub. wieku plan zagospodarowania zakłada zachowanie naturalnego piękna i wpisanie zabudowy w otaczający krajobraz. Wiosną w mieście zakwitają tysiące tulipanów przysyłanych przez Holandię w dowód wdzięczności za udzielenie w czasie wojny przez Kanadę schronienia holenderskiej rodzinie królewskiej.


Obowiązkowym punktem wycieczek jest wizyta na wzgórzu Parliament Hill, miejscu gdzie znajduje sie kanadyjski parlament i inne budynki administracji  rządowej.
Pierwotny gmach parlamentu został wybudowany w latach 1859-1865, wkrótce po ustanowieniu Ottawy stolicą. Spłonął jednak w 1916 roku, ale kilka lat później został odbudowany.


Przed gmachem parlamentu znajduje się szczególny pomnik - Centential Flame - połączenie ognia i wody.
To wieczny ogień, zapalony 1 stycznia 1967 r., w stulecie zjednoczenia Kanady i ustanowienia konfederacji. Umieszczone tablice i napisy wyryte na obwodzie sadzawki informują o datach przyłączenia poszczególnych prowincji i terytoriów do powstałego Dominium Kanady.

A do sadzawki odwiedzający wrzucają monety - na szczęście, a może żeby jeszcze tu wrócić ?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz