26 lipca 2014

Agrigento - Dolina Świątyń


Agrigento, miasto w środkowej części południowego wybrzeża Sycylii. Założone przez Greków w VI wieku p.n.e. /jakkolwiek wtedy nazywało się Akragas/, było jednym z ważniejszych miast. Obecną nazwę nadali mu Rzymianie, chociaż potem była wielokrotnie zmieniana. Do nazwy z czasów starożytnych powrócono 1927 r.
Ruiny starożytnego miasta leżą na obrzeżach współczesnego Agrigento, w Dolinie Świątyń, która wcale nie jest doliną. Dolina Świątyń to park archeologiczny w którym możemy zobaczyć większe lub mniejsze pozostałości świątyń stawianych starożytnym bogom w podzięce za dobrobyt i zwycięstwa. Pochodzą z VI i V wieku p.n.e.
Świątynia HeryNajlepiej zachowana ze wszystkich świątyń, świątynia Concordii /Zgody/. Jej nazwa wzięła się z inskrypcji znalezionej wśród ruin. Ocalała dzięki temu, że tutejszy biskup, zamiast wznosić nowy kościół w VI w., przebudował ową świątynię. Pierwotny wygląd przywrócono budowli w XVIII w.
A przed świątynią - rzeźba 'Ikar upadły', dzieło jednego z najbardziej uznanych ale też i kontrowersyjnego polskiego artysty, Igora Mitoraja. Pozostawiona  po plenerowej wystawie jego rzeźb, jaka tu miała miejsce w 2011 r.

Pozostałość po świątyni Heraklesa, prawdopodobnie najstarsze znalezisko w dolinie.

Największą ze świątyń była świątynia Zeusa Olimpijskiego. Jej wymiary to ok. 110 x 53 metry. W żłobieniach kolumn mógł się pomieścić człowiek. Zewnętrzne ściany były wsparte przez posągi 38 olbrzymów. Świątynia ostatecznie runęła na początku XV w., a z budulca po świątyni wzniesiono pobliską miejscowość. Dzisiaj oglądamy tylko jej ruiny, . Pośród fragmentów skalnych bloków leżą kamienne postacie olbrzymów.

Posąg ogrodzony liną, to tzw. Gigante - kopia, bo oryginał znajduje się w muzeum.  Poniżej oryginalne fragmenty innego z olbrzymów, jakkolwiek nieco mniejszego. 
 
I jeszcze kolejna świątynia - Kastora i Polluksa.


4 komentarze:

 1. Piękne zdjęcia, chociaż to są ruiny, ale przypominają nam o przeszłości
  i chyba nietrwałości wszystkiego na tym świecie...

  OdpowiedzUsuń
 2. piękne zdjęcia, dziękuję że piszesz, choć tak spełnię marzenia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się Aniu, że zaglądasz, czytasz i ...chwalisz. To miłe. Pozdrawiam i zapraszam :)

   Usuń
 3. Piękne zdjęcia i świetny reportaż ; )

  OdpowiedzUsuń