11 lipca 2014

Katania

Melior de cinere surgo - to napis wyryty na jednej z bram miasta. Podnoszę się z popiołów jeszcze piękniejsza - sentencja która jest hasłem Katanii od czasu wielkich katastrof w XVII w., wybuchu Etny i trzęsienia ziemi.
W czasie swojej wielowiekowej historii,  a Katania została założona przez Greków w VIII w. p.n.e.,  z racji swego położenia u stóp Etny miasto było wielokrotnie całkowicie zrównane z ziemią, i odbudowane. A jako że do odbudowy często używano szaro-brudnych bloków lawy, wiele budowli ma właśnie taki kolor.
Dzisiejszy dobrobyt Katania zawdzięcza głównie gajom cytrusowym, rosnących na żyznych ziemiach Równiny Katańskiej. Katania chętnie zostałaby stolicą wyspy, konkuruje z Palermo w rozwoju gospodarczym, ale też miasta te nie pałają do siebie specjalną miłością.


Centrum Katanii tworzy plac katedralny, a wokół niego skupiają się najważniejsze urzędy i budynki użyteczności publicznej. Na placu dominuje katedra pod wezwaniem św. Agaty, patronki miasta. Powstała na bazie kościoła z XI w., wielokrotnie byłą przebudowywa i odbudowywana po trzęsieniach ziemi.W katedrze znajduje się  pochodzący z XIV w. relikwiarz św. Agaty, pozłacany i wysadzony szlachetnymi kamieniami., zawierający jej szczątki.

Św. Agata żyła w III w, zmarła w wieku 25 lat, po ciężkich torturach. M.in. odcięto jej piersi, przypalano ciało płonącą żagwią, a następnie spalono. A wszystko dlatego, że odrzuciła zaloty rzymskiego namiestnika. Mieszkańcy okolic Etny wierzą w cudowną moc jej welonu, który nie spłonął razem z nią. Ma on ponoć powstrzymywać strumień lawy. W jej rodzinnym mieście, Katanii, do dziś wypieka się ciasteczka w kształcie kobiecych piersi zwane Mini di Sant' Agata. Bardzo słodkie, jak wszystkie słodycze na Sycylii.

Symbolem Katanii, od XIII w.,  jest znajdująca się na placu katedralnym fontanna dell Elefante, z posągiem słonia mającym na grzbiecie egipski obelisk. Posąg słonia, wykonany  z kamienia lawowego, pochodzi z czasów Imperium Rzymskiego, wmontowany jest w osiemnastowieczną fontannę. Pochodzenie słonia w Katanii nie jest do końca znane. Wielu mieszkańców twierdzi, że słoń ma upamiętniać pokonanie Kartagińczyków próbujących podbić miasto. Z kolei inni mówią o tym, że słoń jako symbol szczęścia ma chronić miasto przed wulkanem Etna. Najpopularniejsza legenda miejska głosi, że w czasach antycznych tutejszą okolicę zamieszkiwały skarłowaciałe słonie leśne, chroniące mieszkańców przed dzikimi zwierzętami.
2 komentarze:

  1. Z przyjemnością wybrałabym się na Sycylię.
    Jedno z nielicznych miejsc , które mnie kusi by tam być :-)

    OdpowiedzUsuń