23 lipca 2014

Villa Romana del Casale

Willa rzymska w Casale leży niedaleko Piazza Armerina /środkowa część Sycylii/ i mówiąc właśnie Piazza Armerina ma się na myśli tę antyczną rezydencję, a właściwie jej ruiny.
Willa składa się z 51 pomieszczeń i wzniesiona została w IV wieku ale odkryto ją dopiero w XVIII w., a wykopaliska rozpoczęto pod koniec XIX w.
Nie ustalono kto był właścicielem rezydencji, istnieją jedynie domniemania oparte na zachowanych mozaikach mogących świadczyć o zawodzie czy upodobaniach lokatora.
Do dzisiaj zachowały się dolne części budowli,  wyłożone pięknymi mozaikami. Mozaiki zajmują ok. 3,5 tys. metrów kw. i zachowały się w dobrym stanie w wyniku zalania posiadłości szlamem podczas powodzi w XII wieku. Mozaiki ułożyli prawdopodobnie artyści pochodzący z Afryki, o czym świadczą niektóre obrazy.

Teren willi jest zadaszony, obudowany konstrukcją z plastiku, co nie dodaje mu uroku. Warto jednak zajrzeć do środka by podziwiać misternie ułożone kamienne obrazy przedstawiające sceny z życia codziennego, polowań, zabaw.


 
 
 

To chyba najsłynniejsza z mozaik, znana jako 'bikini girls'. W rzeczywistości  nie są to dziewczęta w bikini tylko ćwiczące atletki ubrane w ówczesne stroje sportowe.

Inna mozaika, tzw. erotyczna, znajdowała  się prawdopodobnie w sypialni właścicieli willi.

2 komentarze:

  1. Jak się ogląda takie stare budowle, to dopiero człowiek uświadamia sobie, jak ten czas szybko leci...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda. Tylko pocieszające jest to, że zegar bije równo dla wszystkich.

      Usuń