15 lipca 2015

Budapeszt - Wzgórze Gellerta

Wzgórze Gellerta
Na południe od Wzgórza Zamkowego rozpościera się kolejne znane budapesztańskie wzniesienie - Wzgórze Gellerta, o płaskim wierzchołku, pokryte zielenią.
Nazwa wzniesienia upamiętnia postać św. Gerarda - po węgiersku Gellerta - który wg legendy poniósł tu męczeńską śmierć.  Biskup Gellert, z nakazu pierwszego króla Węgier, Stefana, ochrzcił plemiona Madziarów. Po śmierci swego królewskiego protektora został schwytany przez byłych pogan i z zemsty zamknięty w drewnianej beczce nabitej gwoździami, którą następnie spuszczono z urwiska.Mury cytadeli
Wzgórze Gellerta zwieńczone jest murami cytadeli, które kazał wybudować cesarz Franciszek Józef I po stłumieniu węgierskiej Wiosny Ludów w 1848 roku. Miała ona być przestrogą dla niepokornego narodu. Po opuszczeniu twierdzy przez wojska austriackie, władze miasta w symbolicznym geście zburzyły część murów.
w czasach współczesnych jest to świetne miejsce do wystrzeliwania fajerwerków i pokazów ognii sztucznych z okazji ważnych uroczystości.
W cytadeli powinno działać schronisko turystyczne, kawiarnia, sklepiki z pamiątkami, muzeum figur woskowych czy militariów. Piszę 'powinno' gdyż obecnie pod względem infrastruktury turystycznej to pustynia. Podobno z powodu jakichś przekrętów finansowych miasto wypowiedziało umowę instytucji zajmującej się obsługą tego wzgórza.

Figura u stóp statuy
Budapeszteńska Statua Wolności

Nad krańcem wzgórza wznosi się bardzo charakterystyczny pomnik dziewczyny z liściem palmowym w rękach uniesionych nad głową.  Postument łącznie z cokołem mierzy 40 metrów i jest widoczny z odległych punktów miasta. Pomnik zwany wcześniej 'pomnikiem wyzwolenia' powstał dla upamiętnienia oswobodzenia Węgier przez Armię Radziecką. Po upadku komunizmu posąg miał zostać zburzony, lecz usunięto jedynie z niego elementy i napisy kojarzące się z poprzednim ustrojem. I tak pomnik dziewczyny został budapeszteńską Statuą Wolności.
U stóp pomnika stoją dwie inne figury – św. Jerzego walczącego ze smokiem i mężczyzny dzierżącego pochodnię - obie o wysokości ok. 3 m.


Panorama Budapesztu ze Wzgórza Gellerta

3 komentarze:

 1. zawsze staram się szukać jakichś miejsc, z których widać panoramę miasta. :) dziś w Polskim Busie byłam świadkiem rozmowy - pani wychwalała Budapeszt. mnie jeszcze nie dane było tam być. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wyobrażam sobie, że podczas wycieczki do Budapesztu nie udałabym się na to wzgórze. Jest to tak charakterystyczny punkt na planie miasta, że aż wstyd byłoby się tam nie wybrać. Jak widać warto, bo widok jest piękny! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Znowu odżyła we mnie chęć wyjazdu do Budapesztu. Dzięki. Pozdrawiam
  Kris.

  OdpowiedzUsuń