10 lipca 2015

Budapeszt - Wzgórze Zamkowe

Wzgórze Zamkowe z Budzińskim Zamkiem i Most Łańcuchowy

Historia Budapesztu to dzieje trzech miast, które rozwijały się nad brzegiem Dunaju niezależnie od siebie. Po ich połączeniu, w 1872 roku, powstała europejska metropolia, porównywana wówczas z Wiedniem i Paryżem. Pierwszą osadą założona na tych terenach była Stara Buda, która powstała w IX wieku. Nieco młodszy jest Peszt o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XI wieku. Najmłodsze z miast tworzących dzisiaj Budapeszt, Budę, założono w połowie XIII wieku.
 

Miasto rozpościera się na licznych wzgórzach leżących po obu stronach Dunaju. Najsławniejszym z nich jest dwukilometrowy grzbiet Wzgórza Zamkowego wznoszący się na wysokość kilkudziesięciu metrów nad brzegiem Dunaju, w Budzie.

 Kościół Macieja i kolumna morowa
Kościół Macieja

Leżąca na wzgórzu Dzielnica Zamkowa jest swoistym unikatem ze względu na cenne, umiejscowione tu zabytki. Jej centralnym punktem jest plac Trójcy Świętej i znajdujący się na nim kościół Macieja. Jego 'koronkowa' konstrukcja, barwne dachówki przyciągają wzrok już z daleka. W zasadzie to kościół NMP Budzińskiej Pani a swoją potoczna nazwę zawdzięcza jednemu z najwybitniejszych władców Węgier, panującemu w XV wieku królowi Maciejowi Korwinowi. Jego herbowy kruk z pierścieniem w dziobie widnieje w kilku punktach świątyni.
Kościół pochodzi z XIII wieku, ale w XIX wieku został gruntownie przebudowany i przywrócono mu jego pirwotna, gotycka formę.
W kościele odbyło sie kilka koronacji, m.in.w 1867 roku  Koronowano tutaj Franciszka Józefa I i Elżbietę /Sissi/ na królów Węgier.
Znajdująca się na placu kolumna morowa pochodzi z XVIII wieku i ostała ufundowana jako wotum przez mieszkańców, którym udało się przetrwać epidemię cholery.


Baszta Rybacka
Baszta Rybacka

Na tyłach kościoła Macieja znajdują się budowle przypominające zamki z bajki. 
To Baszta Rybacka, zespół wieżyczek różnej wielkości i kształtów połączonych arkadami i schodkami. W średniowieczu odbywały się tutaj targi rybne a cech rybaków miał obowiązek bronić tego odcinka murów. Dzisiejsza konstrukcja pochodzi z początku XX wieku i nie ma nic wspólnego ze średniowiecznymi fortyfikacjami. Za to rozpościera się z niej piękny widok na Budapeszt.

Zamek
Bezsprzecznie  najokazalszą i najważniejszą budowlą Zamkowego Wzgórza jest Budziński Zamek - największa rezydencja Węgier.
Wzniesiono go w XIII wieku  w celach obronnych ale dopiero na przełomie XIV/XV wieku zaczął pełnić funkcje siedziby królewskiej. Ale już od połowy XVI wieku nie mieszkał tu żaden władca Węgier, na prawie 150 lat Wzgórze Zamkowe opanowali Turcy.
Dopiero w XVIII wieku, na ruinach średniowiecznego zamku powstał barokowy  pałac o 200 komnatach, który potem, po powstaniu Austro-Węgier jeszcze został powiększony zgodnie z życzeniem cesarza Franciszka Józefa I. Spacer po rozległych dziedzińcach, pełnych rzeźb, posągów i fontann dostarcza wielu wraż

Obecnie w poszczególnych skrzydłach zamku mają swoje siedziby m.in. Biblioteka Narodowa, Muzeum Historii Budapesztu, Galeria Narodowa

Na Wzgórzu Zamkowym, w pałacu Sándora nieopodal  zamku, znajduje się siedziba prezydenta Węgier.

Zamek


Zamek

Jeden z dziedzińców zamkowych z pomnikiem czikosza 
Reprezentacyjna brama z rzeźbą Turula, mitycznego ptaka,
symbolu Węgier

 

Fontanna Macieja 
Zmiana warty przed pałacem Sándora - siedzibą prezydenta

Spojrzenie na Budapeszt ze Wzgórza Zamkowego
 

3 komentarze:

  1. Budapeszt jest chyba taką europejską stolicą, o której słyszałam najwięcej pozytywnych zdań i znajomi bardzo lubią tam wracać. Poza tym z tego miasta mam tak piękne pocztówki, że nawet nie potrafię się zdecydować, która jest najładniejsza, co rzadko się zdarza. Wszystkie te budynki, które pokazałaś są piękne. Baszta Rybacka mnie urzekła :)
    Sporo ludzi wciąż upomina się o połączenie Polskim Busem do Budapesztu, może w końcu je uruchomią :)

    OdpowiedzUsuń
  2. W jakiś sposób Budapeszt jest chyba podobny do Wiednia. :) Mój wzrok na dłużej przykuła Baszta Rybacka - bardzo ciekawa budowla.

    OdpowiedzUsuń