7 lipca 2015

Wiedeń - Katedra św. Szczepana

Katedra od strony południowej
Katedra Świętego Szczepana Męczennika /często też nazywana imieniem św. Stefana/ w Wiedniu wznosi się w centrum Stephansplatz w sercu najstarszej części miasta. Katedra jest najważniejszą i jedną z najstarszych świątyń w stolicy Austrii.
Dzisiejsza katedra jest trzecią świątynią znajdującą się w tym miejscu. Te wcześniejsze powstały w XII wieku.  Obecny kościół gotycki budowano etapami od XIV  do początku XVI wieku.

Katedra jest okazałą budowla o długości ponad 107 metrów i szerokości przekraczającej 34 metry. Wysokość dachu /z pięknych, kolorowych dachówek o geometrycznym układzie/  sięga 48 metrów, a najwyższa,  południowa wieża ma prawie 137 metrów wysokości. Nad katedrą górują w sumie 4 wieże. Wieża północna miała mieć podobny charakter jak południowa jednak prace przerwano i zakończono w połowie planowanej wysokości.
Dwie pozostałe wieże umiejscowione są od strony zachodniej katedry, w jej najstarszej części. Nazywane są 'pogańskimi' podobno ze względu na ich podobieństwo, zresztą trudno uchwytne, do minaretów.

Do katedry wchodzi się od strony zachodniej, przez tzw. Bramę Olbrzymów pierwotnie otwieraną wyłącznie dla cesarzy.
Wewnątrz katedry znajduje się wiele barokowych ołtarzy, wzniesionych w miejscu dawnych, gotyckich. Katedra jest także miejscem pochówku wielu z osobistości m.in.cesarza Fryderyka III.
Część zachodnia - Pogańskie Wieże nad głównym wejściem do katedry, Bramą OlbrzymówPochodzący z XVII wieku barokowy główny ołtarz. Do jego budowy użyto m.in. marmuru sprowadzonego z Polski. Obraz przedstawia ukamienowanie św. Szczepana oraz  Chrystusa trzymającego krzyż symbolizujący jego cierpienie i męczeńską śmierć.

Ołtarz Wiener Neustadt z XV wieku przedstawiający grupę rzeźb obrazujących życie Maryi i Jezusa. Nazwę swoją zawdzięcza miejscowości położonej w Dolnej Austrii gdzie znajdował się w latach 1786-1885.

7 komentarzy:

 1. Imponująca budowla. Ja dość długo próbowałam dociec, czy ona cały rok jest oświetlona wewnątrz na kolorowo (co wyczytałam na jednym z blogów). Ale najwidoczniej nie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze mówiąc jak tutaj jest to nie wiem :(
   Ale spotkałam się z taką wersją, że kolorowe podświetlenie kościoła uruchamiało się po wrzuceniu monety. Nic za darmo.

   Usuń
  2. Weszłam do katedry, ale tylko na moment - straszne tłumy. Światełek nie było, jedynie ładne witraże w oknach. Sam budynek jest tak wielki, że trudno zrobić zdjęcie!

   Usuń
 2. Czy uważasz, że Wiedeń jest warty odwiedzenia czy szkoda specjalnie tam jechać? Polski bus ma bilety na jesień w nie najgorszych cenach:P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej, to ciekawe i urokliwe miasto. Ja żałuję, że byłam tam tylko 1 dzień.

   Usuń
  2. Wtrącę się, ale ja jak najbardziej polecam Wiedeń jako absolutnie warty odwiedzenia! :) A 30 zł. za bilet z Katowic do Wiednia to naprawdę rewelacyjna cena. Autobus przyjeżdża do Dworca Głównego w Wiedniu, a stąd są najlepsze połączenia z całym miastem. Zapraszam! :) zalicjaprzezwieden.blogspot.com

   Usuń
 3. Dach jest piękny, a wnętrze imponujące, najbardziej spodobał mi się widok od strony zachodniej z tymi dwiema wieżami. W ogóle cała budowla jest bardzo rozpoznawalna i chyba warto ją zobaczyć nawet z zewnątrz:) 1 dzień w Wiedniu to na pewno za mało, aby na spokojnie wszystko obejrzeć, ale dobry i jednej dzień, bo zawsze można wrócić, jeśli się poczuje taką potrzebę :)

  OdpowiedzUsuń