11 sierpnia 2015

Praga - Rynek Staromiejski

Rynek staromiejski


Rynek staromiejski to najbardziej reprezentacyjny plac miasta. Początkowo, od XI wieku, było tu  targowisko miejskie. Później miejsce to stało się centrum życia gospodarczego i społecznego,  miejscem wielu ważnych dla Pragi wydarzeń. Rynek otaczają kilkusetletnie kamienice, reprezentujące głównie barok, ale często pochodzące z okresu średniowiecza. 

Rynek staromiejski-w tle wieże kościoła Matki Bożej przed Tynem


Rynek staromiejski

Na rynku uwagę przyciąga ratusz staromiejski, dawna siedziba władz Pragi,  którego początki sięgają XIV wieku. Z powodów finansowych nie powstał nowy budynek, lecz rozbudowano istniejący dom, do którego dobudowano w późniejszym okresie następny budynek oraz wieżę w kształcie klina. 

Jeden z budynków ratusza
Wieża ratuszaZegar 'Orloj'
 

Na wieży ratusza znajduje się ruchomy zegar astronomiczny 'Orloj' z XV wieku.
 Zegar składa się z trzech głównych części: astronomicznej - pokazującej położenie ciał niebieskich, kalendarzowej - z medalionami reprezentującymi miesiące i animacyjnej - z ruchomymi figurkami dwunastu apostołów i wyobrażeniami Śmierci, Turka, Marności i Chciwości.
O każdej pełnej godzinie figurki zaczynają się poruszać, odbywa sie parada apostołów, którą możemy obserwować w dwóch górnych okienkach ponad tarczami zegarów.
Na tym zakończę ten trochę przydługi opis wycieczki po czterech stolicach, chociaż pewnie znalazłoby się jeszcze trochę zdjęć do pokazania. Może tylko jeszcze tylko to tradycyjne czeskie danie - knedliczki  z gulaszem. No i piwo :)


2 komentarze:

  1. Mam wiele zdjęć na rynku w Pradze. :) To piękne miasto. Ale tradycyjnych czeskich knedliczek nie jadłam, więc to jest do nadrobienia. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ostania fota apetyczna :) Dziękuję za relację, bo w Pradze jeszcze nie byłem :( Może się uda :)
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń