5 sierpnia 2015

Praga - Pałac Wallensteina i Most Karola

Widok z Zamku na Mala Stranę

Z Hradczańskiego Zamku,  wzdłuż zamkowych winnic kierujemy się na Most Karola.Po drodze zwiedzamy Pałac Wallensteina – barokowy pałac położony w dzielnicy Mala Strana, obecnie siedziba Senatu Republiki Czeskiej. 
W skład pałacowego kompleksu wchodzi również piękny ogród. Tę pochodzącą z XVII wieku siedzibę postawiono dla polityka i wodza czeskiego pochodzenia, Albrechta von Wallensteina. Aby uzyskać miejsce pod pałac gen. von Wallenstein wykupił i wysiedlił mieszkańców z ponad 20 domów, kazał zburzyć cegielnię i zlikwidować trzy ogrody. Dorobił się olbrzymiego majątku, posiadał ok. 1/4 ziemi w Czechach a także własną armię.  Ostatecznie zastał zgładzony, gdyż jego zachłanność przekroczyła wszelkie granice, chciał sięgnąć po koronę, pertraktował z wrogami.
Ogród Wallensteina jest utrzymany w stylu francuskim, cechuje się  dbałością o szczegóły i symetrycznym porządkiem. Liczne rzeźby przyciągają uwagę. Niewątpliwą atrakcją ogrodu są pięknie ubarwione pawie,  w tym paw albinos. Latem w ogrodzie odbywają się koncerty i przedstawienia teatralne. 
Most Karola łączący Malą Stranę ze Starym Miastem jest jednym z najcenniejszych zabytków Pragi. Most ma ponad 0,5 km długości i prawie 10 m szerokości. Jest to najstarszy zachowany most kamienny świata o takiej rozpiętości przęseł. Budowę mostu rozpoczęto w 1357 r. za panowania cesarza Karola IV. Obu jego krańców strzegę wieże należące kiedyś do fortyfikacji miejskich. Od strony Malej Strany znajdują się dwie wieże, wyższa-starsza i niższa. Na drugim końcu, od strony Starego Miasta  stoi staromiejska wieża mostowa z umieszczonymi na niej siedzącymi postaciami cesarza Karola IV, jego syna Wacława IV oraz świętych. Figury różnych postaci  rozmieszczone są także wzdłuż mostu.
Na moście tłum turystów,  sprzedawców pamiątek, grajków, portrecistów.  Żeby sfotografować kawałek mostu trzeba się trochę natrudzić.

Malostranskie wieże mostowe
Wejście na Most Karola od Malej Strany


Most Karola, w tle Wieża Staromiejska
Widok z Mostu Karola na Praski Zamek i Malą Stranę

1 komentarz:

  1. Super zdjęcia, ja niedawno miałam okazję oglądać Pałac Wallensteina. Ale super wrażenie wywarły na mnie ogrody, rabaty, świetnie zadbane otoczenie. Byłam też w ptaszarni i obejrzałam sztuczną grotę ozdobioną naciekami imitującymi stalaktyty. Jak ktoś nie był to serdecznie polecam. Plusem jest też, to, że wstęp jest bezpłatny.
    Pozdrawiam
    Zapraszam do mnie http://snowarskakarolina.blogspot.com/
    PS: Obserwuję, liczę na rewanż.

    OdpowiedzUsuń