25 sierpnia 2015

Niepołomice

Niepołomice to niewielkie miasto w okolicach Krakowa. I może nie byłoby go, gdyby nie leżąca nieopodal Puszcza Niepołomicka. To właśnie tutaj, w niepołomnej puszczy, w XIV wieku Kazimierz Wielki kazał wznieść obronny zamek wokół którego rozwinęła się osada.
Staropolskie słowo niepołomny, od którego Puszcza wzięła swoją nazwę, oznaczało niegdyś  coś niezdobytego, trudnego do wykarczowania, trwałego i wielkiego.
Kiedyś to był ogromny kompleks leśny ciągnący się od Krakowa po Sandomierz, przez którego środek  płynęła  Wisła. Gęsto zarośnięta, bagnista, pełna stworzonych przez naturę pułapek była niedostępna i ciężka do przebycia. Dzięki temu przez wieki była domem dla wielu leśnych zwierząt, m.in. żubrów, saren, dzików, jeleni, bobrów, turów, łosi, dzikich kotów, takich jak żbiki i rysie i wielu innych

Dzisiejszy obszar Puszczy jest o wiele mniejszy niż ten przed wiekami i składa się z kilku kompleksów leśnych. Spowodował to, zapoczątkowany w XIX wieku, planowy wyrąb lasu mający na  celu pozyskanie drewna i pól pod uprawę. Ale i tak jest to oaza zieleni, spokoju i wypoczynku. Oprócz ścieżek spacerowych, dydaktycznych, rowerowych czy miejsc piknikowych znajduje się tutaj sześć rezerwatów przyrody, miejsca pamięci narodowej, ośrodek hodowli żubrów.Niepołomice leżą na skraju Puszczy. To miejscowość z dużym brukowanym rynkiem i stojącym przy nim kościołem parafialnym, no i oczywiście chlubą miasta, renesansowym zamkiem.
Kościół parafialny Dziesięciu Tysięcy Męczenników  to jedna z wielu budowli sakralnych jakie zostały ufundowane przez Kazimierza Wielkiego w akcie skruchy za zlecenie zabójstwa kanonika katedry wawelskiej. Jakkolwiek kościół był przebudowywany, to z XIV wieku zachowało się piękne prezbiterium i zakrystia z XIV-wiecznymi freskami.

Ciekawą budowlą znajdującą się w bezpośrednim sąsiedztwie rynku jest ratusz miejski. Został wybudowany na początku XX wieku  w stylu tzw. neogotyku nadwiślańskiego. Wieżyczka, trójkątne szczyty, wszystko z cegły  a zdobienia z kamienia, to cechy tego stylu.


A Zamkowi w Niepołomicach poświęcę kolejny post.

4 komentarze:

 1. ratusz naprawdę wyjątkowy, podoba mi się! w Niepołomicach nigdy nie byłam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z niecierpliwością czekam na post o zamku :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaki ładny ratusz tam mają! Chętnie poczytam także o zamku :)
  Nie byłam nigdy w Niepołomicach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapraszam na kolejne posty, już wkrótce :)

  OdpowiedzUsuń