30 października 2015

Dżarasz

Brama Południowa
Dżarasz czyli rzymska Geraza leży ok. 50 km na północ od stolicy Jordanii, Ammanu.
Nigdzie indziej na Bliskim Wschodzie, a nawet na świecie nie zachowało się tyle starożytnych, monumentalnych budowli.
Miasto zostało założone najprawdopodobniej w IV wieku p.n.e. przez Aleksandra Wielkiego, a jego rozkwit nastąpił w II wieku, w okresie panowania cesarza Trajana. W wieku VIII zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi.
Miasto Geraza otaczały mury obronne z licznymi basztami i dwiema głównymi bramami.  Jedna z nich, Brama Południowa jest otwartym dla zwiedzających wejściem do miasta.Za Bramą Południową położone jest Owalne Forum o wymiarach 90 na 80 metrów.  Otoczone jest 56 jońskimi kolumnami,  a w jego centralnej części znajduje się pochodząca z  VII wieku fontanna;
 
 Z Forum, w kierunku północnym prowadzi główna ulica również otoczona kolumnami, zwana w rzymskich miastach cardo maximus.

Łuk Hadriana - upamiętnia wizytę tego cesarza w mieście w 129 roku.Nimfeum czyli publiczna, bogato zdobiona fontanna, o półkulistym kształcie i dekoracyjnych niszach, w których kiedyś prawdopodobnie znajdowały się rzeźby. Z centralnej półkolistej części woda spływała do położonej poniżej misy w kształcie muszli. Dolna część fontanny obudowana była marmurem. Przy braku wody w tej części świata takie publiczne źródło wody musiało być czymś bardzo atrakcyjnym.

Świątynia Artemidy, patronki miasta. Położona przy głównej ulicy cardo maximus od której prowadzą do niej monumentalne schody zaczynające się bramą. Główną część świątyni stanowiło duże pomieszczenie z ołtarzem ofiarnym pośrodku, otoczone kolumnadą. Całość kiedyś przykryta była drewnianym stropem;

Teren wykopalisk archeologicznych jest bardzo rozległy. Są tu jeszcze m.in. ruiny kościołów chrześcijańskich, niektóre z zachowanymi mozaikami, pozostałości Świątyni Zeusa, teatr rzymski, hipodrom. W tej zabytkowej scenerii co roku odbywa się  festiwal kultury i sztuki w którym uczestniczą artyści z całego świata.

1 komentarz:

  1. Festiwal w takim miejscu to na pewno interesujące wydarzenie kulturalne. Te ruiny wyglądają fantastycznie i chętnie zobaczyłabym na żywo to miejsce mimo, że w ogóle do tego kraju mnie nie ciągnie. Forum chyba zrobiło na mnie największe wrażenie.

    OdpowiedzUsuń