2 listopada 2015

Masada

Twierdza Masada    /zdj. z sieci/
Opuszczamy już Jordanię i ponownie przekraczamy granicę.  Okazuje się, że do Izraela trudniej wjechać niż wyjechać, kontrola na granicy zajmuje w tę stronę więcej czasu i jest bardziej szczegółowa.  Dołącza do nas izraelski przewodnik, Żyd, który jako dziecko wyemigrował z Polski po 1968 roku.

Kolejny etap wycieczki przewiduje zwiedzanie okolic Morza Martwego, gdzie pomimo niekorzystnych warunków ludzie od najdawniejszych czasów próbowali zagospodarować okolicę. Jedną z takich dawnych siedzib ludzkich jest Masada, twierdza położona na szczycie płaskowyżu, nad południowa częścią Morza Martwego.

To jeden z najcenniejszych izraelskich zabytków starożytności i jeden z najważniejszych symboli narodowych. Twierdza była ostatnim ośrodkiem oporu Żydów podczas wojen z Rzymianami, miejscem gdzie dobiegły kresu dzieje starożytnego Izraela.


W 40 roku p.n.e. schronił się w niej król Herod i z wdzięczności otaczał potem twierdzę swoją opieką, rozbudowując ją i wzmacniając jeszcze obronność tego miejsca, wznosząc mury i wieże obronne oraz budując zbiorniki na wodę i magazyny na zapasy, co umożliwiało stawianie czoła oblężeniu przez długi czas. W roku 73 n.e. Masada była jednym z trzech ostatnich punktów oporu przeciw Rzymianom. Kiedy dostrzeżono bezcelowość dalszej obrony przystano na propozycję zbiorowego samobójstwa. Każdy mężczyzna zabił żonę i dzieci, następnie wylosowano dziesięć osób które zgładziły pozostałych mężczyzn. Ci z kolei zostali zabici  przez jednego wybranego, który na końcu  popełnił samobójstwo.Badania archeologiczne nie odnalazły jednak ciał samobójców tak, że do końca nie wiadomo czy jest to historia prawdziwa.
 

Płaskowyż na którym znajduje się twierdza liczy niewiele ponad 400 metrów i na jego szczyt prowadzi stroma ścieżka zwana wężową. Jednak przy panujących tu upałach i nasłonecznieniu spacer nią jest niebezpieczny i bywa okresowo zamykana. Na szczyt można wjechać kolejką linową.

Główne odkryte obiekty to Pałac Zachodni, z zachowanymi częściowo malowidłami i mozaikami, z  jedną z najstarszych i największych na Bliskim Wschodzie łaźni, zbudowaną wedle wzorów rzymskich, Wielki Pałac Północny a także łaźnia rytualna  i najstarsza znana synagoga z terenu Palestyny, zbudowana przez Heroda, z kamiennymi siedziskami.
 
 Masada jest symbolem heroicznego oporu, aż do końca. Zwłaszcza dla Izraelczyków jest symbolem heroicznej walki. Jest obowiązkowym miejscem wycieczek rekrutów izraelskiej armii, a na  jej ruinach żołnierze składają przysięgę wojskową. Jej sens zawarty jest w słowach : Masada nigdy więcej nie padnie.Miejsce to z racji swojego położenia jest bardzo nasłonecznione i panują tu wysokie temperatury. Podczas naszego pobytu było prawie 40oC w cieniu.  Żeby turyści nie 'padli' w trakcie wycieczki na trasie zwiedzania są zadaszone miejsca i krany z woda pitną.

2 komentarze:

  1. zdjęcia są fantastyczne! doskonale oddają przestrzeń, która to miejsce otacza. o samej Masadzie słyszałam, natomiast nigdy nie słyszałam legendy o niej, brzmi przerażająco...

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie słyszałam nigdy o Masadzie, ale ta legenda też wydaje się intrygująca. Zdjęcia świetne, choć +40 na pewno dawało się we znaki. Droga wężowa brzmi groźnie...

    OdpowiedzUsuń