14 listopada 2015

Wzgórza Golan

Wzgórza Golan pod względem geograficznym są górzystym regionem położonym na granicy Izraela, Syrii i Libanu, w bezpośrednim sąsiedztwie masywu Hermonu - najwyższego szczytu Izraela.
Już w starożytności pasmo to - z racji górowania nad okolicą - stanowiło naturalną twierdzę, z której można było sprawować kontrolę nad szlakiem wiodącym z Egiptu do Mezopotamii.
Dzisiaj kojarzy się głównie z konfliktami jakie dotykają ten region świata.

Po powstaniu Państwa Izrael w 1948 roku Wzgórza Golan pozostawały pod kontrolą Syrii.
W  1967 roku, po wojnie Izraela z koalicją państw arabskich  znanej jako 'wojna sześciodniowa'  udało się Izraelowi przejąć kontrolę nad Wzgórzami Golan. W 1973 roku. Syria próbowała odbić Wzgórza Golan, ale po raz kolejny poniosła klęskę.


W  1981 roku Izrael zdecydował o włączeniu terytorium Wzgórz Golan w obszar swojego państwa, ale decyzji tej nie uznała Rada Bezpieczeństwa ONZ. Wzgórza  nadal pozostają terenem spornym do którego  roszczą sobie prawa Syria i Liban. Izrael nie zamierza wycofać się ze Wzgórz Golan,  uznając je za ważny element bezpieczeństwa narodowego.
Pomiędzy tymi krajami. utrzymywana jest strefa buforowa pod kontrolą Sił ONZ.

Kilka zdjęć z punktu obserwacyjnego na górze Bental na Golanie. Dzisiaj stanowi swoistą atrakcję dla turystów.
3 komentarze:

 1. Kolejne interesujące miejsce. Widoki są takie surowe jak dla mnie, ale i tak na pewno warte zobaczenia. Szkoda tylko, że jest to teren sporny, bo przez to może ulec zmianie, zniszczeniu...

  OdpowiedzUsuń
 2. Niezwykłe i pisane współczesną historią miejsca widziałaś podczas tej wycieczki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to prawda. Były i czasy współczesne ale zdecydowanie więcej miejsc związanych z historią starożytną, biblijną.

   Usuń