6 listopada 2015

Qumran

Kontynuując zwiedzanie okolic Morza Martwego docieramy do Qumran, starożytnej wioski Esseńczyków, istniejącej już prawdopodobnie w VIII-VII wieku p.n.e.
Esseńczycy to jedno z ważniejszych żydowskich ugrupowań społeczno-religijnych wyróżniających się poszukiwaniem odosobnienia. Zajmowali się m.in. studiowaniem i przepisywaniem świętych ksiąg.

W 1946 roku, dzięki przypadkowi, doszło do jednego z największych odkryć archeologicznych. Kilku beduińskich chłopców, w poszukiwaniu zaginionej kozy, weszło do jednej z okolicznych jaskiń  gdzie znaleźli gliniany dzban z siedmioma zwojami w środku. W ciągu kilku następnych lat odkryto dziesięć kolejnych jaskiń ze zwojami. Część zwojów została bezpowrotnie zniszczona, pocięta na kawałki i sprzedawana turystom na bazarach.Zbiór pism znalezionych w Qumran i okolicy, zawiera dane z działalności państwa żydowskiego. Są to dokumenty w większości religijne. Odnalezione fragmenty Biblii umożliwiły zweryfikowanie dotychczasowego tłumaczenia Pisma Świętego.
Obecnie zwoje są przechowywane w kilku miejscach, m.in. muzeach Izraela i Jordanii.

Na terenie Qumran utworzone rezerwat archeologiczny,. Można zobaczyć miejsca w których odnaleziono zwoje, chociaż grot nie udostępniono,  czy rekonstrukcje zabudowań z okresu rzymskiego. Także film przedstawiający dawne dzieje tego miejsca.

A po zwiedzaniu była  okazja skorzystania z kąpieli w Morzu Martwym. Ale to raczej nie była kąpiel tylko taplanie się w błocie :)


2 komentarze:

  1. Ciekawa historia tego miejsca. A brzeg morza rzeczywiście błotnisty.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pewnie i tak skorzystałabym z możliwości kąpieli w morzu/w błocie :) ciekawa jest ta historia zwojów, pewnie film także jest interesujący. Szkoda, że nie udostępniono tych grot...

    OdpowiedzUsuń