22 listopada 2015

Yardenit

Na południowym krańcu Jeziora Genezaret, tam gdzie wypływa z niego rzeka Jordan, nad jej brzegiem znajduje się niewielka miejscowość Yardenit. Turyści i pielgrzymi mają tutaj możliwość symbolicznego powtórzenia chrztu w wodach Jordanu poprzez zanurzenie.

Spośród kilku miejsc kandydujących do miana tego, w którym odbył się chrzest Jezusa, to jest najłatwiej dostępne.  Wg  Biblii św. Jan udzielił Jezusowi chrztu w całkiem innym miejscu – 8 km za Jerychem, gdzie Jordan wpływa do Morza Martwego. Miejsce to jednak z powodu  konfliktów terytorialnych jest trudno dostępne.
Tak więc o wybudowaniu baptysterium  w tym miejscu zadecydowały względy komercyjne.

Można tu kupić lub wypożyczyć białe szaty. Na brzegach rzeki wydzielono specjalne miejsca i wybudowano tarasy umożliwiające turystom zejście do rzeki i zanurzenie się w wodzie.

A pomijając wszystko, Jordan w tym miejscu jest ładny i dość głęboki. A gdy nie ma zbyt wielu turystów jest tu cicho i spokojnie. I wyjątkowo zielono.Pocztówka

1 komentarz:

  1. Kojarzę to miejsce z jakiegoś filmu dokumentalnego czy materiału w telewizji, bo chyba Joanna Krupa odnawiała tam swój sakrament chrztu czy coś takiego... Miejsce piękne, nawet z turystami, choć pewnie bez nich zdecydowanie bardziej nastrojowe.

    OdpowiedzUsuń