27 listopada 2015

Nazaret

Tak się składa, że większość miejsc,  które odwiedzamy w Izraelu ma związek z tradycją chrześcijańską.

Dzisiaj zwiedzamy Bazylikę Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie, jedną z trzech  świątyń chrześcijańskich najliczniej odwiedzanych przez pielgrzymów przybywających do Ziemi Świętej - obok Bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie i Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

Bazylika jest unikalną budowlą, która od momentu swojego powstania jest najlepiej znanym symbolem miasta.Powstała w latach 60-tych XX wieku. Badania archeologiczne ujawniły, iż w tym miejscu ,w różnych okresach wzniesiono pięć następujących po sobie budowli. Najstarszym obiektem sakralnym w tym miejscu była synagoga z III wieku, następnie stała tu bazylika bizantyjska, potem katedra krzyżowców, a ostatnią budowlą był kościół franciszkanów.

Bazylika Zwiastowania Pańskiego składa się z dwóch dużych kościołów, o całkowicie odmiennym oświetleniu i innej atmosferze wnętrza.
Kościół górny jest nowoczesną świątynią,  na ścianach którego znajdują się liczne wizerunki Matki Boskiej z różnych części świata, m.in. Matka Boska Częstochowska.
Natomiast kościół dolny obejmuje Grotę Zwiastowania, gdzie wg  tradycji chrześcijańskiej  Archanioł Gabriel miał zwiastować Maryi, iż zostanie matką Syna Bożego, oraz pozostałości starożytnych ruin znajdujących się pod bazyliką.  Oba poziomy są ze sobą połączone dużym otworem w kształcie ośmiokąta.


                                                                   
                                                                                                        Krużganki maryjne - Madonny z różnych stron świata        Górny kościół


Grota Zwiastowania
Starożytne wykopaliska

2 komentarze:

  1. To miejsce rzeczywiście ważne dla tradycji chrześcijańskiej i pielgrzymów. Ale wg mnie chyba nie jest specjalną atrakcją turystyczną..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Takich miejsc w Izraelu jest bardzo dużo. Siłą rzeczy trzeba je więc zwiedzić.

      Usuń