10 grudnia 2015

Jerozolima

Panorama Jerozolimy - na pierwszym planie Kopuła na Skale
Jerozolima jest największym miastem i stolicą Izraela /wg prawa tego kraju/. Miasto o bardzo długiej historii, którego początki sięgają czasów sprzed czterech tysięcy lat. Znane jest pod nazwą Świętego Miasta dla wyznawców trzech religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, cel licznych pielgrzymek przybywających tu z całego świata.
Współczesna Jerozolima rozciąga się wokół Starego Miasta, którego obszar liczy zaledwie ok. 1 km2 i do połowy XIX wieku stanowił cały teren miasta Jerozolimy. Znajdują się tu miejsca o kluczowym znaczeniu religijnym dla wyznawców trzech religii -  Wzgórze Świątynne z Kopułą na Skale, meczetem Al-Aksa i Murem Zachodnim, oraz bazylika Grobu Świętego.
Stare Miasto jest otoczone murami obronnymi, które mają długość 4,5 km . Zostały one odbudowane w XVI wieku przez tureckiego sułtana Sulejmana I Wspaniałego i prowadziło przez nie kilkanaście bram. Obecnie tylko siedem z nich jest otwartych . Ósma, zwana Złotą, pozostaje zamurowaną od czasów Sulejmana. W obwodzie murów znajduje się też Cytadela i 35 baszt.


Mury Starego Miasta - pośrodku zamurowana Złota Brama
Jedno z wejść na Stare Miasto - Brama Jafy /Jaffa/
Mury miejskie z Cytadelą zwaną też Wieżą Dawida

Współcześnie Stare Miasto dzieli się na cztery dzielnice: muzułmańską, chrześcijańską, żydowską i ormiańską. 
W  Dzielnicy Żydowskiej najważniejszym miejscem jest Ściana Płaczu, której prawidłowa nazwa  to Mur Zachodni. To nie tylko najważniejsze miejsce Dzielnicy Żydowskiej  ale całego żydowskiego świata. Ściana Płaczu jest częścią Świątyni Jerozolimskiej odbudowanej przez Heroda, a zniszczonej przez Rzymian. Nazwa pochodzi od żydowskiego święta opłakiwania zburzenia tej świątyni obchodzonego corocznie w sierpniu. Pobożni Żydzi modlą się z twarzą zwróconą do muru, w szpary miedzy kamieniami władane są karteczki z prośbami do Boga. Przestrzeń pod Ścianą podzielona jest na dwie części, osobno modlą się kobiety osobno mężczyźni. Pełno tu modlących się osób, jak i turystów, zarówno w dzień jak i w nocy. Aby dostać się pod Ścianę Płaczu trzeba przejść przez bramki kontrolne i prześwietlić bagaż.

 
O innych miejscach w Jerozolimie jeszcze coś napiszę. Dziś na zakończenie  trochę tamtejszego 'folkloru'.3 komentarze:

 1. Bardzo ładne zdjęcia! Jerozolima to zupełnie nie mój kierunek podróży, jednak widok z pierwszego zdjęcia jest typowo pocztówkowy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to miejsce jest często pokazywane na pocztówkach. Ja sama mam ich kilka :)

   Usuń
 2. Nie bez powodu to miejsce pokazywane jest często na pocztówkach. Wzgórze Świątynne, choć piękne, jest słabo zbadane i kryje w sobie wiele zagadek. A brama na drugim zdjęciu ma w sobie coś tajemniczego, mistycznego.

  OdpowiedzUsuń