16 grudnia 2015

Na Górze Oliwnej

Góra Oliwna to długi grzbiet we wschodniej części Jerozolimy. Od Starego Miasta oddziela ją Dolina Cedronu, której dnem powinien płynąć potok, jednak dostrzec go można tylko podczas zimowych opadów.

Na zachodnim zboczu Góry Oliwnej znajdują się liczne miejsca, uznawane przez rozmaite odłamy chrześcijan a także muzułmanów.
Wg tradycji chrześcijańskiej Góra Oliwna jest miejscem Wniebowstapienia Jezusa.

A dodatkowo ze wzgórza roztacza się  piękna panorama Jerozolimy.Jedną ze świątyń na zboczu Góry Oliwnej jest  kościół Dominus Flevit - Pan zapłakał. Kościół został zbudowany w miejscu, gdzie wg Ewangelii św. Łukasza Jezus Chrystus zapłakał i przepowiedział upadek Jerozolimy. Pierwsza świątynia powstała w czasach bizantyjskich. Obecna budowla została wzniesiona przez franciszkanów w połowie XX wieku. Jej kształt nawiązuje właśnie do kropli łzy a z wnętrza, przez witraż, można podziwiać wspaniały widok na miasto.

Ogród Getsemani znany u nas bardziej jako Ogrójec, Ogród Oliwny - miejsce gdzie Jezus modlił sie w samotności, został pojmany aby zginąć na krzyżu.  Powyginane od starości drzewa oliwne mają mieć ponad 2000 lat i zapewniają ciągłość od czasów Chrystusa.
Chociaż niektórzy uczeni nie dają im więcej niż 800-900 lat.Do otoczonego murem Ogrodu Oliwnego przylega Kościół Wszystkich Narodów, znany też jako Kościół Konania. Pierwsza nazwa wiąże się z faktem, że środki na ufundowanie obecnej światynii pochodzą z wielu krajów, a druga nawiązuje do tytułu ustępu Ewangelii św. Łukasza Modlitwa i trwoga konania. Kościół został postawiony na początku XX wieku, ale najdawniejsza świątynia w tym miejscu została wzniesiona po uznaniu chrześcijaństwa, a kolejne budowle były wielokrotnie niszczone.
 
Na południowo-zachodnim stoku Góry Oliwnej położony jest cmentarz żydowski. Jest to najstarszy istniejący i największy na świecie cmentarz żydowski. Znany jest jako miejsce pochówku jeszcze z czasów biblijnych. Powyżej starożytnych grobowców rozciąga się cmentarz nowożytny, założony w czasach tureckich. W XX wieku pochowano tu liczne osoby zasłużone dla kultury i państwowości żydowskiej.

Miejsc uznawanych za święte, ważnych dla wyznawców różnych religii jest na Górze Oliwnej więcej. Ale jak zwykle, napięty program wycieczki nie pozwolił na dłuższy pobyt w tym miejscu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz