23 grudnia 2015

Via Dolorosa

Via Dolorosa – czyli droga cierpienia, smutku, droga krzyżowa – to ulica, którą szedł Chrystus na Golgotę. Tutaj uginał się pod ciężarem krzyża i trzy razy pod nim upadał, by zostać ukrzyżowanym i zmartwychwstać trzy dni później.
Ulica znajduje się w starej części Jerozolimy, w obecnej dzielnicy muzułmańskiej. Współczesny kształt nadano ulicy w XVIII wieku, a odrestaurowana została pod koniec XX wieku. Renowacji poddano wtedy budynki i łuki spinające ulicę. Zmodernizowano 400-letnią kanalizację. Wyraźnie oznaczono poszczególne stacje. Mimo to spacerując po tej części Starego Miasta trzeba bardzo uważać aby odnaleźć i zauważyć wszystkie stacje Drogi Krzyżowej, a jest ich tutaj dziewięć. Brakujące pięć znajduje się w Bazylice Grobu Świętego. Jerozolima jest miastem tętniącym życiem a chrześcijanie są tutaj w mniejszości. Dlatego też na Via Dolorosa przeciskamy się między straganami, sklepikami, nagabywani przez kupców oferujących swoje wyroby.


Celem naszej wycieczki nie była pielgrzymka, nie byliśmy przy wszystkich stacjach Drogi Krzyżowej chociaż wymienię je po kolei. Właściwie wędrówkę rozpoczęliśmy od stacji III.

Stacja I   - Jezus na śmierć skazany
Stacja II  - Jezus bierze krzyż na swoje ramiona

Stacja III - Jezus upada po raz pierwszy - skrzyżowanie Via Dolorosa i El-Wad - kapliczka w w której znajduję się ta stacja została przebudowana po II wojnie światowej przez żołnierzy z armii gen. Andersa, przybywających w tym czasie w Palestynie.

Stacja IV - Jezus spotyka swoją Matkę  - kolejna niewielka kaplica, kościół Matki Boskiej Bolesnej

Stacja V - Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi - kapliczka w murze, a w zasadzie prostokątny otwór z drzwiami, mieszczący mały ołtarz i klęcznik. Obok w murze odcisk dłoni Jezusa, który zgodnie z tradycją miał zachwiac się w tym miejscu pod ciężarem krzyża i oprzeć dłoń o mur

Stacja VI - Weronika ociera twarz Jezusa - kościół zwany Domem Weroniki

Stacja VII - Jezus upada po raz drugi - franciszkańska kaplica . Wewnątrz znajduje się duża kolumna z czerwonego marmuru, prawdopodobnie wyznaczająca kiedyś skrzyżowanie ulic.Stacja VIII - Jezus spotyka płaczące niewiasty - starożytna kamienna tablica wmurowana w ścianę greckiego monasteru św. Charalambosa, ozdobiona łacińskim krzyżem i wczesnochrześcijańskim chrystogramem.  Włożenie palców w otwór płyty ponoć gwarantuje spełnienie życzenia, które się pomyśli.

Stacja IX -  Jezus upada po raz trzeci - kolumna na dziedzińcu przy koptyjskim kościele z św. Antoniego.


I kolejne stacje już w bazylice Grobu Świętego.

Stacja  X - Jezus z szat obnażony - niewielka kaplica na zewnątrz, obok wejścia do bazyliki Grobu Świętego, znana jako kaplica Frankijska.


Stacja XI - Jezus przybity do krzyża - wewnątrz bazyliki   Grobu Świętego,  jeden z ołtarzy na szczycie Golgoty.

 
Stacja XII - Śmierć Jezusa na krzyżu - wewnątrz   bazyliki   Grobu Świętego, główny ołtarz na Golgocie.Stacja XIII -  Jezus zdjęty z krzyża - niewielki ołtarz Matki Boskiej Boleściwej znajdujący się między dwoma poprzednimi 

Stacja XIV - Ciało Jezusa złożone do grobu - Grób Święty, ostatnia stacja Drogi Krzyżowej.
Ale o tym miejscu szerzej napisałam w poprzednim poście.

Post 'wyszedł' trochę długi. Ale chciałam opisać całość Drogi Krzyżowej. Poza dwiema pierwszymi, odwiedziliśmy wszystkie stacje.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz