7 grudnia 2015

Wybrzeże Morza Śródziemnego

Tel-Awiw - panorama
Wybrzeże Morza Śródziemnego to  najgęściej zaludniony, najlepiej rozwinięty i niemal pod każdym względem najważniejszy rejon Izraela.
W znajdującej się nad brzegiem morza aglomeracji Tel-Awiwu żyje ponad 3 miliony ludzi, czyli prawie połowa mieszkańców Izraela.
I chociaż siedzibą władz Izraela jest Jerozolima to większość państw za stolicę tego kraju uznaje właśnie Tel-Awiw i tutaj ma swoje przedstawicielstwa.
Sam Tel-Awiw liczy  ok. 400 tys mieszkańców, jednak prawdopodobnie są to zaniżone statystyki, tak aby podnieść rangę Jerozolimy.
Wzdłuż piaszczystych plaż ciągną się szklane biurowce, a poprzecinana autostradami zabudowa zespołu miejskiego sięga kilkanaście kilometrów w głąb lądu. To miasto bardziej europejskie niż surowa Jerozolima, a i styl życia tutaj bardziej swobodny.
W centrum Tel-Awiwu nie ma biblijnych zabytków, pomników żydowskiej tradycji czy wpływów kultury arabskiej.

Aby poczuć tę bliskowschodnią atmosferę warto odwiedzić Jafę, dziś leżącą w granicach Tel Awiwu miejscowość, której historia sięga starożytności. Tutejsza starówka jest jedną z największych w Izraelu. Wąskie uliczki, bez nazw ale oznaczone tabliczkami ze znakami zodiaku, zachęcają do spacerów.
 Znajdująca się na Placu Zegarowym wieża zegarowa uznawana jest za symbol Jafy. Została zbudowana przez Turków na początku XX wieku i postawiona jest w połowie drogi miedzy częścią nadmorską a dzielnicą targową.


Również nad brzegiem morza śródziemnego, na północ od Tel-Awiwu położona jest starożytna Cezarea zwana Nadmorską. Miasto założone zostało przez Fenicjan w III wieku p.n.e., potem zajęte przez Rzymian. Wielki rozwój Cezarei nastąpił za czasów panowania Heroda, kiedy to została stolicą Judei, oficjalną siedzibą rzymskich gubernatorów, m.in.Poncjusza Piłata. Miasto było jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych. W VII wieku miasto zostało splądrowane przez muzułmanów  ale odbudowało się. W XIII wieku zostało zburzone przez egipskich mameluków, pozostały tylko ruiny.
Część z tych ruin udało się odsłonić i udostępnić jako Park Narodowy Cezarei. Obejrzeć można pozostałości m.in. murów miejskich, starożytnego amfiteatru,  czy ruiny największego hipodromu rzymskiego.
Wykopaliska położone są bezpośrednio nad morzem, co stanowi dodatkową atrakcję w trakcie zwiedzania, a morska bryza chłodzi zmęczonych upałami turystów.
2 komentarze:

  1. Jak tutaj pięknie *.*
    http://polish-asgard.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Te wykopaliska są położone w idealnym miejscu i na pewno warte zobaczenia. Sam Tel - Awiw kojarzy mi się z programami telewizyjnymi i w sumie z niczym więcej. W ogóle mam małe pojęcie na temat Izraela czy Jordanii, więc super dowiedzieć się czegoś więcej i obejrzeć zdjęcia z tych wszystkich miejsc :)

    OdpowiedzUsuń