24 czerwca 2024

Bar, Stary i Nowy

Bar to portowe miasto Czarnogóry, w którym coś dla siebie znajdą i amatorzy plażowania i miłośnicy zabytków. Dzieli się ono na Nowy Bar i Stary Bar. Nowy Bar to przede wszystkim największy port Czarnogóry ale i plaże nad Adriatykiem. Stary Bar to Twierdza Stary Bar czyli ruiny średniowiecznego miasta. 

W drodze do Starego Baru zatrzymujemy się przy starym drzewie oliwnym.
Stara maslina na Mirovici to okaz oliwki europejskiej rosnący około kilometr na południe od Starego Baru. Uważane jest za jedno z najstarszych drzew w Europie, w 2015 roku jego wiek oszacowano na około 2240 lat. Uznane zostało za pomnik przyrody,
Drzewo przetrwało co najmniej dwa pożary i jakaś jego część jest już martwa. 
Związane są z nim różne wierzenia i legendy. Jest odwiedzane przez wielu ludzi w nadziei, iż zapewni im uzdrowienie, szczęście lub powodzenie.
W okolicy drzewa rośnie siedem innych, starych drzew oliwnych, których wiek ocenia się na 500–700 lat. 
Stara maslina wciąż wydaje owoce, z których wytwarzany jest olej, sprzedawany turystom.

Pierwsza historyczna wzmianka o mieście pochodzi z XI wieku. Leżało ono wówczas w granicach Cesarstwa Bizantyńskiego. Na przestrzeni wieków często zmieniało przynależność państwową. Miasto było pod panowaniem Republiki Weneckiej, a także Imperium Osmańskiego.
Turcy podbili Bar na początku XVI wieku i zbudowali tu twierdzę, którą Czarnogórcy odzyskali dopiero w 1878 roku.     
            


Miasto ucierpiało wskutek trzęsienia ziemi w 1979. Zniszczeniu uległo wiele zabytków i stara część miasta została opuszczona. Ale trwają prace mające na celu podniesienie Starego Baru z gruzów. Obecnie w Starym Barze znajduje się jedno z najlepiej zachowanych miast warownych, którego powstanie datuje się na VI w. Twierdza Stary Bar zajmuje spory teren, poprzecinany plątaniną dróg i ścieżek pomiędzy  dziesiątkami budowli w różnym stanie zachowania. Stanowi zwartą, otoczoną murami, malowniczo położoną na wzniesieniu,  ciekawą całość. 
  





















Akwedukt. Powstał stosunkowo późno bo podczas rządów tureckich, XVI–XVII wiek.  Dzięki tej budowli do twierdzy dostarczano wodę z odległego o trzy kilometry źródła Rumija. 
Niestety całość nie przetrwała  trzęsienia ziemi z 1979 roku. To co możemy dziś obejrzeć jest efektem prac rekonstrukcyjnych. To jedyny akwedukt na terenie całej Czarnogóry.
                                               Wzniesiona w XIX wieku Wieża Zegarowa.
Wąskie uliczki ze sklepikami i restauracjami tworzą niepowtarzalny klimat i przyciągają turystów. 


















I budowla wzniesiona współcześnie, w nowej części miasta, Nowym Barze.

















Sobór św. Jana Włodzimierza. To największa cerkiew w całym kraju i jedna z największych na świecie. Jan Włodzimierz, pierwszy serbski święty, był władcą Dukli /dzisiejsza Czarnogóra/ w latach1000-1016. Jego rządy przerwała brutalna intryga walki o tron: został zamordowany przed cerkwią w Preslu. Budowa trwała w latach 2009-2016 i jej zwieńczeniem było uroczyste poświęcenie soboru w roku 1000-lecia męczeńskiej śmierci patrona świątyni. Warto wejść do środka i zwrócić uwagę na pokrywające sufit freski. Zresztą cała świątynia jest bogato zdobiona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz